۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

اتاق دلنشین با گیاهان آپارتمانی

آیا اتاقتان حس عجیبی دارد؟ وقتی روی تخت دراز می‌کشید حس خوبی ندارید تا کتاب مطالعه کنید؟ تمرکزتان هنگام مطالعه یا فعالیت‌های کاری برهم می‌ریزد؟ نگران نباشید! در اینجا حیاط با کمک گیاهان ایده‌هایی ساده اما هوشمندانه پیشنهاد می‌کند تا اتاقتان را زیباتر و سرزنده‌تر از قبل کنید.

ما ۴ فصل در طول سال داریم؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. که هر فصلش حس و حال‌ متفاوتی در ما به وجود می‌آورد. مثلا در بهار پر انرژی می‌شویم. پاییز کمی حس افسردگی به ما دست می‌دهد. اما این ایده‌ها کمک‌تان خواهد کرد که در هر فصلی چطور اتاق‌تان را با گیاهان به نحوی زیبا چیدمان کنید تا همیشه احساس شادابی و آرامش داشته باشید.

۱- گلدان‌های آویز را وارد اتاقتان کنید

گلدان‌های آویز را وارد اتاقتان کنید

ممکن است با خودتان فکر کنید که آیا اتاق من جایی برای گذاشتن گیاهان دارد؟ یا احساس کنید دیوار اتاق خالی است و می‌خواهید چیزی روی آن نصب کنید که با آن احساس خوبی داشته باشید؟

گیاه را آویزان کنید.

چون هم فضای کمتری را می‌گیرد و هم دیوار خالی رو می‌کند. می‌توانید چند گیاه آویز کنار هم با اختلاف ارتفاع به دیوار یا سقف نصب کنید. در هر کدام گیاهان متفاوتی بکارید که حالت رونده یا به صورت آویز هستند مثل پوتوس، ساکولنت غوره‌ای، پاپیتال و حتی می‌توانید از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها هم استفاده کنید. چرا که آنها نیاز آبی کمتری دارند و برای افراد مبتدی بسیار مناسب هستند.

۲- از گیاهان رونده استفاده کنید

از گیاهان رونده استفاده کنید

در بیشتر اتاق‌ها حداقل یک قفسه کتاب وجود دارد که با کتاب‌، عروسک‌، CDهای موسیقی و … پر شده‌اند. پس فرصت خوبی است که با گیاهان رونده چیدمان کنید. مثل پوتوس که سرعت رشد خوبی دارد و به راحتی می‌توانید از ساقه‌های رونده آن قلمه بگیرید و سبزی را گسترش بدهید.

این گیاهان قابل تکثیر هستند و نگهداری‌شان بسیار ساده است. از طرف دیگر این گیاهان جلوه بصری زیبایی را به قفسه القا می‌کنند و هم نقش دیوار سبز را بازی کرده که سبب افزایش آرامش ذهنی و روانی در شما می‌شود.

از طرف دیگر گیاهان کیفیت هوای اتاق‌تان را بهبود می‌دهند، که از دلایل خوب وجود گیاهان در زندگی‌تان است.

۳- زندگی با گیاهان، حس وجود طبیعت را بیشتر احساس می‌کنید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

آیا جنگل‌های سرسبز شمال را از نزدیک دیده‌اید؟ بیشتر ما حداقل یکبار طبیعت سبز جنگلی را از نزدیک دیده‌ایم و با دیدنش تاثیرات آرامش‌بخش در وجودمان احساس کرده‌ایم. با دیدن و لمس گونه‌های گیاهان مختلف، شکل برگ‌هایشان، تنه‌های درختان و گل‌های زیبایشان حس سر زندگی و آرامش می‌کنیم. در حقیقت گیاهان که بخشی از طبیعت زیبای ما را تشکیل می‌دهند می‌توانند وسیله‌ای برای مدیتیشن ما باشند.

پس می‌خواهید در اتاق‌تان این احساس را داشته باشید؟

حیاط پیشنهاد می‌کند برای خودتان یک جنگل با چند گیاه درست کنید اما با انتخاب‌های هوشمندانه. برای شروع کار، ابتدا سراغ گیاه برگ انجیری مونسترا بروید. این گیاه به خاطر داشتن برگ‌های بزرگ و سبز رنگ، حس بودن در جنگل را به شما می‌دهد.

از طرف دیگر می‌توانید از برگ‌هایش قلمه بگیرید و تکثیرش کنید. با این کار جنگل‌تان را بزرگتر می‌کنید! تا از کیفیت هوای تازه اتاق‌تان بیشتر لذت ببرید. این گیاه در کنار مبلمان اتاق به ویژه مبل تک‌نفره بیشتر هماهنگ می‌شود. به مرور می‌توانید گیاهان با برگ‌های بزرگ را اضافه کنید تا حس بودن در طبیعت بیشتر تقویت شود.

۴- هنرمندانه چیدمان کنید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

اگر در اتاق‌تان تابلوهای بزرگ با نقاشی‌های رنگی دارید، گیاهان استوایی با برگ‌های بزرگ را در کنار آنها قرار دهید. با این کار نه تنها همنشینی گیاه با تابلوهای نقاشی را حس می‌کنید بلکه یک ترکیب هنرمندانه‌ای خلق می‌شود که جلوه‌ی زیبا و انتزاعی به آدم دست می‌دهد و چشم هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

۵- از گلدان‌های خاص و متفاوت استفاده کنید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

یکی از کارهایی که می‌توانید برای اتاق‌تان انجام دهید استفاده از گلدان‌های خاص است. این گلدان‌ها در شکل‌ها، رنگ‌ها و متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، گلدان‌های سفالی پتینه کاری یا نقاشی شده که نه تنها به سبک بوهو نزدیک است بلکه حس نوستالژی هم به شما می‌دهد و یاد روزهای پر خاطره زندگی در خانه مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها یا خانه‌های روستایی می‌اندازد.

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

اگر اتاق‌تان به سبک مدرن و مینیمال چیدمان شده، گلدان‌های فلزی با رنگ مسی یا گلدان‌های بتنی انتخاب خوبی است و گیاهان داخل آن بیشتر به چشم می‌خورد.

۶- دنیای شگفت‌انگیز را وارد دنیای خودت کنید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

تراریوم، یک دنیای کوچک زیبا است که مناسب اتاق‌های مینیمال و مدرن است. پس اگر شما جز این دسته از افراد هستید که اتاق‌تان از حداقل تزیینات دکوری برخوردار است، استفاده از تراریوم پیشنهاد می‌شود. زیرا با خالی بودن اطراف تراریوم، این دنیای شگفت‌انگیز بیشتر خودمایی می‌کند و در ذهن هر ملاقات کننده‌ای خواهد ماند.

اما یادتان باشد که مراقبت و نگهداری درست از تراریوم، عمر و دوام گیاهان داخل آن را بیشتر می‌کند. با دیدن این دنیای شگفت انگیز کوچک و فرایند خود آبیاری آن، به کاهش استرس و اضطراب کمک شایانی می‌شود.

سبک زندگی سبز با گیاهان را بخوانید.

۷- جسارت انتخاب گیاهان بلند قامت را داشته باشید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

اگر سقف اتاق‌تان بلند است، فرصت خوبی است که سراغ گیاهانی که ارتفاع بلند دارند، بروید. مانند فیکوس لیراتا و فیکوس الاستیکا، پرنده بهشتی، اریکا، شامادورا و … که به خاطر شکل و فرم کشیده و بلندی که دارند تناسب خوبی در این اتاق‌ها ایجاد می‌کنند.

حتی اگر پنجره‌های بلند داشته باشید قرار دادن گیاهان بلند جلوه بصری بی‌نظیری را ایجاد خواهند کرد.

۸- از گلدان‌های حصیری استفاده کنید

فیکوس الاستیکا

یکی از صنایع دستی زیبای بعضی از شهر‌های ایران حصیر‌بافی است که حصیربافان با رشته‌های برگ درخت نخل و نی محصولاتی مانند سبد، سفره، زیر‌انداز و … می‌سازند.

گلدان حصیری جز صنایع دستی محسوب می‌شود. اما این طور فکر نکنید که می‌توانید داخل گلدان حصیری خاک ریخت و گیاه در آن کاشت بلکه گزینه مناسبی است برای استفاده کمتر از گلدان‌های پلاستیکی.

چرا که وقتی از فروشگاه‌های گیاهان آپارتمانی، گیاه مورد نظر را انتخاب می‌کنید، خودش گلدان پلاستیکی دارد که از نوع بازیافتی است. اما ظاهرش مناسب هر فضایی نیست و هر شخصی هم دوست ندارد آن را وارد فضای بسته خود کند. بنابراین دنبال گلدان‌های مورد علاقه اش می‌رود. اما گلدان‌های حصیری این مشکل را برطرف می‌کند.

به عبارت دیگر به جای تعویض گلدان پلاستیک بازیافتی، کافی است آن را داخل گلدان حصیری کنید. حتما داخل آن زیرگلدانی قرار دهید که هنگام آبیاری گیاه، آب مازاد به گلدان حصیری آسیبی نرساند.

این گلدان‌ها به بیشتر فضاها هماهنگ شده و رنگ کرم روشنی که دارد به دل‌تان می‌نشیند. از طرف دیگر، استفاده از گلدان حصیری یعنی زنده نگه داشتن صنعت حصیربافی در این مرز و بوم است.

۹- با قرار دادن گیاهان در قفسه کنج شاخصی ایجاد کنید

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

چند تا گلدان دارید؟ خیلی زیاد؟ حتما از پراکنده بودن آنها روی زمین و میز و جاهای دیگر خسته شده‌اید! گاهی دستان به آنها می‌خورد و گلدان‌تان می‌شکند و گیاه هم آسیب می‌بیند. پس الان وقتش است این مشکل را حل کنید.

حیاط پیشنهاد می‌کند یک قفسه برای مرتب‌سازی و متمرکز کردن گلدان‌ها در نظر بگیرید. با این کار می‌توانید گیاهان‌تان را در آن بر اساس سلیقه‌‌تان چیدمان کنید تا یک گوشه سبز و شاخص فراهم شود.

این روش، باعث می‌شود به صورت  منظم و آسان به تمام گیاهان برسید که خودش آرامش روحی و ذهنی شده و همچنین تمرکزتان بالا خواهد رفت.

۱۰-  از گلدان‌های رنگی کمک بگیرید

 از گلدان‌های رنگی کمک بگیرید

سازنده‌های گلدان، مدل‌های مختلف با تنوع رنگی زیاد تولید می‌کنند. پس دستتان باز است و می‌توانید بر اساس سلیقه‌تان گلدان مورد نظر را انتخاب کنید.

به زودی حیاط مطالبی در زمینه گلدان‌های رنگی و نحوه چیدمان آنها در فضاهای داخلی منتشر خواهد کرد. این گلدان‌های رنگی با بیشتر فضاهای مسکونی و اداری هماهنگ شده و اگر به صورت چند مجموعه سه‌تایی کنار هم قرار گیرند منظره دلنشینی ایجاد می‌شود. در هر مجموعه بهتر است یکی از گلدان‌ها بزرگ‌تر از بقیه باشد تا یک ترکیب بصری زیبا برای آن فضا به وجود آید.

با حیاط همراه باشید و مقاله انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار را نیز بخوانید.

2 دیدگاه برای “۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی

 1. هادی گفته:

  ممنون برای انتشار این مطلب مفید و جالب
  لطفا در مورد دکوراسیون سبز و نحوه چیدمان بیشتر توضیح بدین
  فیلم باشه که عالی میشه
  دمتون گرم

  • مریم نشوه گفته:

   ممنون از شما که همراه ما هستین
   چشم حتما بیشتر در مورد دکوراسیون داخلی و دکوراسیون سبز و نحوه چیدمان مبلمان، گیاهان و قفسه‌ها خواهیم گفت
   برای فیلم هم اقدام می‌کنیم که بهتر و واضح‌تر اجرا مشخص شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *