انتخاب گیاهان بر اساس آب و هوا

انتخاب گیاهان بر اساس آب و هوا

انتخاب گیاهان بر اساس آب و هوای گرم و خشک (بخش اول)

قرار داشتن ایران از نظر جغرافیایی در موقعیت گرم و خشک باعث می‌شود در اکثر شهرهای کشور عزیزمان شاهد تابستان‌های گرم و سوزان باشیم.

این مساله منجر می‌شود که بسیاری از مردم فکر پرورش گل و گیاهان را از ذهن خود دور کنند و از ترس خشک شدن و پژمردگی گیاهان در فصل تابستان از لذت پرورش و پذیرایی از این میهمانان عزیز خود را محروم کنند.

اگر چه توانایی گلدهی بسیاری از گیاهانی که با آنها آشنایی داریم مانند گل شمعدانی، اطلسی، لادن و حتی گونه‌هایی از رز در اثر گرمای تابستان کاهش می‌یابد یا به کلی قطع می‌گردد. ولی گل‌های بسیار زیبایی وجود دارند که بر حسب اتفاق کاملا از گرمای سوزان تابستان لذت می‌برند و اوج شکوفایی آنها در گرم‌ترین روزهای تابستان است.

چنانچه مایل هستید بدانید چه گل‌هایی به خوبی تحمل گرمای شدید و آفتاب سوزان تابستان را دارند، در ادامه مقاله چهار مورد از این گل‌های زیبا و دوست داشتنی را به شما معرفی می‌کنیم.

گل آهار

اگر طرفدار گل‌های توپکی شکل درشت با تنوع رنگی بالا هستید بدون هیچ شکی حتما گل آهار (Zinnias) را در بالای فهرست گیاهان مقاوم تابستانی قرار دهید. گل آهار بومی جنوب غربی تا جنوب امریکا و مکزیک است.

این گیاه به سادگی قابل پرورش است و معمولا به صورت یک ساله به دو گونه پا کوتاه و پا بلند قابل پرورش دادن می‌باشد. سرعت رشد و گلدهی این گل زیبا حتما شما را به وجد خواهد آورد.

در صورتی که مایل باشید خودتان برای کاشت بذر اقدام کنید، با کاشت بذر در فصل بهار یا حتی اواسط تابستان می‌توانید در طی تابستان و اوایل پاییز محیطی رنگارنگ در پیرامون خود ایجاد کنید و نه تنها خودتان از این زیبایی بهره مند شوید بلکه حشراتی مانند پروانه‌ها و زنبورها را هم در این لذت شریک نمایید.

گل آهار به خوبی توان تحمل گرمای شدید تابستان را دارد و برای بهترین میزان رشد و گلدهی به نور مستقیم و کامل آفتاب نیازمند است و با شروع سرما عمر گل به پایان می‌رسد.

این گل در خاک‌های متنوعی قابل رشد است و چندان به نوع خاک حساس نیست ولی کود دهی می‌تواند به رشد و گلدهی آن کمک کند. اگرچه این گیاه تحمل خشکی را دارد ولی بهتر است در هنگام خشک شدن خاک مجددا آبیاری شود تا سلامت گیاه حفظ شده و از بیماری‌ها در امان بماند.

گل اختر

اگر به دنبال گیاهی با برگ‌های بسیار بزرگ و گرمسیری هستید و یا قصد دارید پوشش گیاهی زیبا و کاملا سرسبزی در بالکن یا حیاط خود ایجاد نمایید به طور حتم گل اختر (Canna indica) این نیاز شما را برآورده خواهد کرد.

این گل که بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است به صورت دائمی پرورش داده می‌شود و اگر چه در زمستان خشک می‌گردد ولی پس از گذر از فصل سرما مجددا از ریزوم شروع به رشد می‌کند.

گل اختر قابلیت رشد بسیار بالایی دارد و با برگ‌های بسیار بزرگ و ارتفاعی بیش از 1 متر محیط را کاملا سرسبز و باطراوت می‌گرداند.

ارتفاع برخی از گونه‌های این گیاه حتی به 5/2 متر نیز می‌رسد. ریزوم گل اختر به سرعت تکثیر می‌شود و با کاشت یک گل اختر کوچک شاهد تکثیر خود به خودی بسیار بالای آن خواهید بود. گل اختر از تنوع رنگی بالایی برخوردار است بطوری که همزمان می‌توانید گل‌های درشت زرد، نارنجی و قرمز آن را همزمان در کنار خود داشته باشد.

همچنین صرف نظر از گل‌ها، برگ‌های گل اختر نیز از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار است که شامل طیف وسیعی از رنگ‌های سبز، زرد و قرمز می‌باشد و سبب رنگارنگ شدند محیط زندگی شما می‌شود.

این گیاه گرمای شدید را به خوبی تحمل می‌کند و برای داشتن بهترین رشد به آفتاب کامل و روزهای گرم نیازمند است. همچنین در بسیاری از خاک‌ها از قابلیت رشد برخوردار است و به آبیاری منظم نیازمند است. در مجموع گل اختر گیاه بسیار مقاوم و کم توقعی به حساب می‌آید.

 اگر تصمیم دارید بالکنی پوشیده، سرسبز و دنج داشته باشید حتما انتخاب این گل فوق العاده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

گل پریوش

گل پریوش گیاهی دائمی همیشه سبز با گل‌های پنج گلبرگی رنگارنگ می‌باشد که برای رشد به هوای گرم نیازمند است. از آنجایی که گل پریوش (Madagascar Periwinkle) گیاهی بومی ماداگاسکار با آب و هوای گرمسیری است، به حداقل دمای 20 درجه سانتیگراد برای رشد و گلدهی نیازمند است.

به همین دلیل در مناطقی که دارای زمستان‌های سرد هستند این گل در فضای باز عمدتا به صورت یک ساله پرورش داده می‌شود. پریوش در اغلب ماه‌های سال قابلیت گلدهی خود را حفظ می‌کند به گونه‌ای که در مناطقی که در طول سال سرمای زیر 10 درجه ندارند، این گل تمام طول سال قادر به گلدهی است.

بنابراین، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که به ندرت هوا سرد می‌شود، این گل می‌تواند دوست دائمی شما محسوب شود. گل پریوش به نور مناسبی برای گلدهی احتیاج دارد، بنابراین در آفتاب کامل یا محیط آفتاب-سایه باید قرار داده شود.

در صورتی که قصد نگهداری از این گل به صورت دائمی دارید، با سرد شدن هوا آن را به محیط داخلی با پنجره جنوبی آفتابگیر انتقال دهید و در فصل بهار گلدان آن را تعویض نمایید. اگر چه این گیاه نباید تشنگی بکشد، درصورت آبیاری بیش از حد ریشه‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند.

بنابراین، تنها زمانی که خاک خشک شد اقدام به آبیاری مجدد نمایید.

گل پریوش در برابر اغلب آفات مقاوم بوده و در مجموع گیاهی کم توقع محسوب می‌شود و در خاک‌های فقیر نیز قابل پرورش دادن است. با این وجود کود دهی به طراوت و گلدهی آن کمک شایانی می‌کند.

گل لاله عباسی

گل لاله عباسی (Four o’clock flower) آشنای قدیمی خانه‌های ایرانی است. این گل بسیار زیبا و مقاوم به صورت دائمی کشت داده می‌شود و ریشه آن پس از گذر از زمستان مجددا در بهار شروع به رشد می‌کند.

گل لاله عباسی بومی امریکای جنوبی بوده و توسط آزتک‌ها برای مصارف درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. گل‌های شیپوری شکل و کوچک این گیاه در بعد از ظهر و عصر باز می‌شوند و به همین دلیل به عنوان “گل ساعت چهار” شناخته می‌شوند و در صبح روز بعد مجددا بسته می‌شوند.  

این گیاهان زیبا و پرگل در رنگ‌های مختلف نظیر صورتی و زرد و همچنین به صورت الوان قابل پرورش هستند. به گونه‌ای که ممکن است یک گل دارای چند رنگ باشد. گل لاله عباسی در ارتباط با خاک چندان سختگیر نیست ولی بهتر است از خاک قوی برای گلدهی مناسب‌تر استفاده شود.

برای آبیاری توصیه می‌شود خاک گل همواره دارای رطوبت باشد. به همین دلیل بهتر است در اطراف آن مالچ پاشی صورت پذیرد تا رطوبت خاک برای گلدهی و حفظ طراوت گیاه حفظ شود. همچنین لاله عباسی در برابر بسیاری از آفات مقاوم است.

تمایل گل لاله عباسی به آفتاب کامل و گرمای تابستان باعث می‌شود پس از گذر از یک روز داغ تابستانی محیط اطراف خود را غرق در گل‌های کوچک و رنگارنگ بیابید و عصری دل انگیز را سپری نمایید.

در نهایت فراموش نکنید که سیر تکامل جانداران به شکلی بوده است که با موقعیت‌ها و شرایط آب و هوایی مختلف وفق پیدا کنند.

بنابراین، چه در مناطق سردسیر و چه در مناطق گرمسیر به طور حتم گیاهان متنوعی یافت می‌شوند که به خوبی با محیط زندگی شما تطابق پیدا کنند. تنها کافیست کمی کنجکاو باشیم تا شهر خود را سرسبز و باطراوت بیابیم و هر روز از گیاهان انرژی بگیریم.

چنانچه مایل هستید با گیاهان بیشتری از این دست آشنایی یابید لطفا حیاط را در مقالات بعدی همراهی فرمایید.

۲ دیدگاه برای “انتخاب گیاهان بر اساس آب و هوا

  1. فرناز صحت گفته:

    عالی بود! مثل همیشه مطالب خوبی میذارین! فیلم هم در مورد گیاهان فصلی و نحوه نگهداریشون بذارین!
    موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *