انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار

انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار

چطور گیاهان را بر اساس رنگ دیوارها انتخاب کنیم؟

ما در خانه‌ یا محل کارمان کنار میز، مبل، کتابخانه، پنجره و میز کارمان گلدان می‌گذاریم. گاهی اوقات پیش می‌آید گلدانی که مثلا کنار مبل یا قفسه کتاب گذاشتیم یا به دیوار وصل کردیم یا از سقف آویزان شده، خوب به چشم نمی‌آید.

علت آن رنگ دیوار پس زمینه است. ما در این مقاله به زبان ساده کمکتان می‌کنیم که بتوانید بهتر و راحت‌تر‌ محل رنگ‌ها رو بشناسید و گیاهان را بر اساس آنها انتخاب یا جانمایی کنید.

طبیعت رنگ

طبیعت ما پر از رنگ است. از رنگ قرمز شروع شده و به آبی و بنفش می‌رسد. برگ گیاهان آپارتمانی را به رنگ سبز می‌بینیم. گل‌ها به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. همین‌طور صخره‌ها، دریاها، حیوانات، آسمان و هر چیزی که در طبیعت وجود دارد تا جایی که چشم کار می‌کند رنگ‌ دارند.

سوال اینجاست که رنگ چیست و چرا رنگ‌ها را می‌بینیم؟

تعریف نور

نور یا نور مرئی یک تابش الکترومغناطیسی است که در بین امواج فروسرخ و فرابنفش (این دو موج، جز نورهای غیر مرئی هستند) جای می‌گیرد و به صورت پرتو در اطراف ما منتشر می‌شود. اگر این پرتوها پس از برخورد به جسمی بازتاب کند و چشم ما برسد، آن جسم را رنگی می‌بینیم.

برای اینکه واضح شود، یک گیاه را در نظر بگیریم. وقتی آن را در معرض نور خوشید قرار می‌دهیم سبز دیده می‌شود. سوالی که برایمان پیش می‌آید این است که چرا سبز می‌بینیم؟ چرا مثلا قرمز نمی‌بینیم؟

نور خورشید سفید است یعنی تمام طیف‌های رنگی را در خودش دارد. حال وقتی به جسمی که سبز رنگ است برخورد می‌کند آن جسم تمام طیف‌های نور سفید به غیر از رنگ سبز را جذب کرده و آن رنگ را بازتاب می‌کند.

بنابراین گیاه را سبز می‌بینیم. برای بقیه اجسام رنگی این فرایند هم صادق است.

تعریف رنگ

دانشمندان تخمین زده‌اند که چشم انسان نزدیک به ۱۰ میلیون رنگ را می‌تواند ببیند. اما چطوری چشم این ۱۰ میلیون رنگ را حس می‌کند؟ ما ابزاری داریم به نام چرخ رنگ (color wheel).

چرخ رنگ نموداری است که طیف رنگ‌های اصلی را نمایش می‌دهد و نوع ارتباط این رنگ‌ها با همدیگر را مشخص می‌کند. این چرخ کار ما را در انتخاب رنگ‌ها و ترکیب آنها خیلی راحت کرده و همچنین راحت‌تر می‌توانیم آنها را از هم تفکیک کنیم.

چرخ رنگ (color wheel)- حیاط

رنگ‌های اصلی

رنگ‌های قرمز، آبی و زرد جز رنگ‌های پایه‌ای هستند که همه رنگ‌های چرخ رنگ و طیف‌های رنگی از آنها تشکیل می‌شوند. برای ایجاد رنگ‌های دیگر کافیست که دو رنگ اصلی را با هم ترکیب کنیم.

چرخ رنگ (color wheel)- حیاط

رنگ‌های مکمل

اگر دو رنگ از رنگ‌های اصلی با هم ترکیب شوند، رنگ‌ دیگری به وجود می‌آید که به آن رنگ مکمل یا ثانویه می‌گوییم. این رنگ‌ها در چرخ رنگ به طور مستقیم در برابر رنگ‌های اصلی قرار می‌گیرند، چرا که آنها بین دو رنگی هستند که ترکیب شده‌اند تا این رنگ ثانویه ایجاد شود.

چرخ رنگ (color wheel)- حیاط

رنگ‌های ثالث

به همین ترتیب، اگر دو رنگ از رنگ‌های مکمل را با هم ترکیب کنیم، رنگ‌های جدیدی به وجود می‌آیند که به آن رنگ‌های ثالث می‌گوییم.

این فرایند ترکیب رنگ‌ها باز هم ادامه دارد و رنگ‌های جدیدتر با طیف‌های مختلف به وجود می‌آیند که در طبیعت می‌بینیم.

خانواده رنگ‌ها

تا اینجا ما با رنگ‌ها و ترکیب آنها آشنا شدیم. اما اگر کمی دقت کنیم به چرخ رنگ، متوجه می‌شویم که یک سری از رنگ‌ها مایل به قرمز هستند و سری دیگر آن به سمت آبی تمایل دارند.

اگر آن دو دسته را از بعد روانشناسی بخواهیم تقسیم کنیم، آن دسته از رنگ‌هایی که به سمت قرمز می‌روند، رنگ گرم و دسته دیگر آن رنگ سرد می‌گوییم.

چرخ رنگ (color wheel)- حیاط

رنگ‌هایی که به خانواده رنگ‌های گرم تعلق دارند، احساس گرما را منتقل می‌کنند. مثل قرمز که رنگ هیجانی و آتشین است. می‌توان نارنجی و زرد را به رنگ‌های تابستانی و آفتاب نسبت داد.

چرخ رنگ (color wheel)- حیاط

رنگ‌هایی که به خانواده رنگ‌های سرد تعلق دارند، به طور طبیعی حس سرما را نسبت به دیگر رنگ‌ها در ذهن تداعی می‌کنند. اینها رنگ‌های آرام‌تری نسبت به رنگ‌های گرم به حساب می‌آیند. این رنگ‌ها را بیشتر می‌توان در آب و طبیعت مشابه آن دید، مانند اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها، یخ‌های قطبی.

رنگ‌های هماهنگ با گیاهان

ما علاقه‌ی زیادی به فضاهایی که در طیف‌های رنگ سبز که نمایانگر رنگ طبیعت هستند، داریم. رنگی که حس سرزندگی، انرژی و آرامش را به ما القا می‌کند.

اما وقتی می‌خواهیم سرسبزی را به فضاهای بسته‌مان بیاوریم، دچار مشکل می‌شویم. یعنی مطمئن نیستیم که سایر رنگ‌های موجود با رنگ سبز گیاهان آپارتمانی همخوانی دارند یا خیر؟

در ادامه ما چند رنگ پر کاربرد که در بیشتر فضاهای زندگی و کاری‌مان دیده می‌شوند معرفی می‌کنیم که ترکیب‌بندی رنگی خوبی با رنگ سبز گیاهان ایجاد می‌کنند.

سفید

رنگ سفید در بیشتر دیوارها وجود دارد که جز رنگ‌های پر استفاده است. چرا که این رنگ حس جادارتر و پر نورتر بودن فضا را به ما القا می‌کند. خوشبختانه هیچ محدودیتی در انتخاب گیاهان برای هماهنگ سازی با رنگ سفید وجود ندارد.

اتفاقا کنتراست خوبی هم ایجاد می‌کند و اگر گیاهان را در هر مکانی قرار دهیم، بیشتر خودشان را نشان می‌دهند.

انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار-حیاط

مشکی

رنگ مشکی گر چه جز رنگ‌های لاکچری است اما کنتراست قوی‌ای در کنار رنگ‌های دیگر ایجاد می‌کند. پس نمی‌توانیم از گیاهانی که رنگ برگ‌هاشون تیره است، استفاده کنیم.

بنابراین بهتر است گیاهانی را انتخاب کنیم که برگ‌های آنها به رنگ سبز روشن و یا ترکیبی از رنگ سبز و سفید و نقره‌ای است. مانند فیکوس الاستیکا ابلق، پوتوس ابلق، گندمی، آگلونمای سفید و …

انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار-حیاط

خنثی

خاکستری، طوسی، بژ، دودی، شنی و … که به عنوان رنگ‌های بی‌طرف در دکوراسیون و رنگ‌های زمینه کاربرد فراوانی دارند. این رنگ‌ها ماهیتی ملایم و بی‌رنگ دارند و به همین سبب است که تاثیر کمی نسبت به رنگ‌های گرم و سرد بر فضا دارند که به رنگ‌های خنثی نامیده می‌شوند.

معماران و طراحان داخلی از آنها برای تطابق با اجسام دکوری رنگین بیشتر استفاده می‌کنند. آنها همچنین هیچگاه کهنه و قدیمی نمی‌شوند. بنابراین محدودیت کمی در تطابق گیاهان با رنگ‌های خنثی وجود دارد.

انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار-حیاط

تمایل معماران، شهرسازان و طراحان داخلی به گیاهان را بخوانید.

9 دیدگاه برای “انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار

 1. شاهینم گفته:

  موضوع جالبی بود که هیچ وقت بهش توجه نکرده بودم
  رنگ زمینه دیوار خیلی مهمه و ست کردن وسایل خیلی مهمتر
  چیدمان گیاهان و تناسبشون با رنگ دیوار خیلی میتونه فضا رو متفاوت و جذاب کنه

  • آرمین منصوری گفته:

   هماهنگ کردن گیاهان با رنگ دیوار موضوعی است که کمتر بهش توجه می‌شه و گاهی پیش می‌آید که گیاهی میخریم ولی کمتر به چشم می‌آید و حتی فراموشش می‌کنیم که بهش برسیم. اگر این تناسب بین رنگ دیوار و گیاهان آپارتمانی رعایت شود احساس خوبی نسبت به موجودات سبز خواهیم داشت که آرامش ذهنی، سلامت روانی‌مان را تضمین می‌کنند. از طرف دیگر به گیاهان آپارتمانی بیشتر بها می‌دهیم و حتی به داشتن هر چه بیشتر آنها توی فضاهامون گرایش پیدا می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *