برگ انجیری؛ گیاهی فشن

برگ انجیری؛ گیاهی فشن

برگ انجیری Monstera deliciosa

نگهداری از گیاه برگ انجیری کار آسانی است زیرا این گیاه توقع خاصی ندارد و ترجیح می‌دهد در تنهایی به رشدش ادامه دهد. تنها کاری که لازم است انجام دهیم این است که محل مناسبی برای این گیاه زیبا انتخاب کنیم تا بتواند با آرامش زندگی کند.

وقتی جای مناسب خودش را در خانه‌ی شما پیدا کند، بعد از آن دیگر فقط رشد می‌کند و رشد می‌کند و روزی می‌رسد که از خودتان می‌پرسید چطور از شما بلندتر شده است؟ فراموش نکنید برگ‌های گیاه را تمیز نگه دارید تا فتوسنتز جادویی خود را انجام دهد!

اگر برگ انجیری Monstera deliciosa به اندازه کافی نور غیرمستقیم دریافت کند، پس از ظاهر شدن پنج یا شش برگ اول، فنس (حفره‌های طبیعی در برگ) ایجاد می‌کند. به زودی پس از آن، شما می‌توانید برگ‌های نمادین Monstera را ببینید که دنیای مد و طراحی را به دست گرفته است.

برگ انجیری

مقاله گیاهان رونده؛ پیچک، برگ انجیری و پوتوس را بخوانید.

گیاه شناسی برگ انجیری

برگ انجیری‌ گونه‌ای از درختچه‌های همیشه سبز گرمسیری است که بومی آمریکای مرکزی هستند. Monsteraها به دلیل داشتن سوراخ‌های طبیعی که در برگ خود دارند، مشهور به گیاه پنیر سوئیسی (Swiss Cheese Plant) شده است.

گیاه پنیر سوئیسی (Swiss Cheese Plant)

دو گونه مختلف از برگ انجیری‌ها به عنوان گیاهان خانگی کشت می‌شوند؛ یکی برگ انجیری که به مونسترا یا غول شناخته میشه و اسم علمی آن Monstera deliciosa است و دیگری که گونه‌ی ظریف‌تر این گیاه است و به برگ حصیری مشهور است با نام علمی Monstera adansonii.

برگ حصیری مشهور است با نام علمی Monstera adansonii.

نحوه تشخیص برگ انجیری حصیری از برگ انجیری غول

گیاه برگ انجیری حصیری Monstera adansonii با داشتن برگ‌های کشیده‌تر و مخروطی شکل و همچنین داشتن سوراخ‌های برگ کاملا محصور از گیاه برگ انجیری M. deliciosa متمایز می‌شود. سوراخ‌های برگ Monstera deliciosa در نهایت به سمت لبه رشد می‌کنند و با بالغ شدن باز می‌شوند.

خانواده‌ی آیروئید که بخشی از خانواده‌ی گل شیپوریان یا Araceae هستند از معدود آروئیدهایی هستند که میوه‌های خوراکی تولید می‌کنند، به ویژه برگ انجیری Monstera deliciosa. اگر چه این اتفاق به ندرت در داخل خانه رخ می‌دهد، چون برای گل و میوه دادن شرایط گلخانه‌ای نیاز است.

میوه‌های خوراکی برگ انجیری

برگ انجیری‌ها، مانند بسیاری از آروئیدها، در اوایل قرن بیستم به طور رسمی به جهان گیاه شناسی وارد شدند. اگر چه این گیاهان زیبا، مدت زمان طولانی توسط مردمان بومی آمریکای مرکزی شناخته شده بودند.

نکات عمومی برای مراقبت از برگ انجیری

نور خورشید

در نور غیر مستقیم روشن تا متوسط رشد خوبی دارد. اما آفتاب شدید و مستقیم برای این گیاه مناسب نیست و سوختگی در برگ ایجاد می‌کند. این گیاهان خانگی می‌توانند نور کم را تحمل کنند، اما اگر می‌خواهید گیاهتان سریع‌تر رشد کرده و برگ‌های بزرگتری تولید کند، نور غیرمستقیم متوسط تا روشن را تأمین کنید.

نور مناسب برگ انجیری

اگر خانه‌ی شما پنجره شمالی یا شرقی دارد، می‌توانید گیاه را در نزدیکی پنجره و محلی که نور خورشید است، قرار دهید. اما فراموش نکنید آنها را از دسترس مستقیم نور در یک پنجره جنوبی یا غربی دور نگه دارید.

نور مناسب برای گیاهان آپارتمانی کدام است؟

آب

اجازه دهید خاک گلدان قبل از هر بار آبیاری خشک شود. با لمس کردن خاک سطحی می‌توان از خشک بودن خاک مطلع شد. برگ انجیری مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی در ماه‌های گرم سال به آب بیشتری نیاز دارد و بهتر است در طول فصل رشد با کود مناسب تغذیه شود.

رطوبت

برگ انجیری رطوبت دوست است و لازم است بدانید که نیاز رطوبتی این گیاه بستگی به منطقه جغرافیایی دارد. اگر در منطقه گرم و مرطوب ساکن هستید، رطوبت عادی اتاق برایش کافی است، اما اگر در منطقه خشک زندگی می‌کنید و رطوبت هوا کم است نیاز به رطوبت رسانی مصنوعی دارید.

استفاده از بخور برای رطوبت رسانی به برگ انجیری

برای ایجاد این شرایط مرطوب می‌توانید از بخور سرد استفاده کنید. درست کردن جزیره هم راه مناسبی برای رساندن رطوبت به گیاه است. اسپری آب جوشیده روزانه هم بسیار مفید و کمک کننده است. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید نزدیک کردن گیاهان بهم برای کاهش از دست دادن آب است.

 اسپری آب جوشیده روزانه به برگ انجیری

دما

دمای مناسب این گیاه ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است و نباید اجازه دهید که دمای محل نگه‌داری آن به زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد برسد چون در این دما رشد گیاه کند می‌شود.

کود

گیاهان آپارتمانی دوست دارند در فصل رشد با کود تغذیه شوند. پس می‌توانید ماهی یک مرتبه در فصل رشد از کود کامل برای این گیاه استفاده کنید. کوددهی همراه با آبیاری باشد تا نتیجه بهتری بگیرید. یک راه خوب برای رشد مناسب این است که در اواخر زمستان با اضافه کردن ورمی کمچوست به خاک رشد گیاه در بهار را تضمین کنید.

مشکلات متداول برگ انجیری

نگهداری از این گیاه آسان است و به طور کلی عاری از آفات است. اما اگر دچار حمله آفت شد، به محض ظاهر شدن به صورت هفتگی با اسپری روغن چریش (neem) برگ‌های آن را تمیز کنید و بدانید اگر به صورت منظم برگ‎ها را پاک کنید، آفات از بین خواهد رفت.

علامت: لبه‌ی برگ‌ها قهوه‌ای و ترد می‌شوند!
علت: آبیاری زیاد و یا تجمع بیش از حد نمک.

علامت: گیاه پژمرده شده است با وجود اینکه خاک خشک است.
علت: آبیاری زیاد یا بسته شدن کف گلدان.
راه‌حل: از باز بودن سوراخ زهکش مطمئن شوید و آبیاری را به طور مرتب بعد از خشک شدن خاک انجام دهید. اگر خاک مناسب نیست خاک گلدان را تعویض کنید.

علامت: برگ‌های زرد روشن و گاهی با ساقه‌های سیاه در حالی که مخلوط خاک گلدان خیس است.
علت: آبیاری بیش از حد.

علامت: پیچیده شدن یا فر خوردن برگ‌ها درحالی که هنوز سبز هستند.
علت: کم آبی یا شوک سرما. در صورتی که پیچیده شدن برگ با زردی هم همراه باشد مشکل آبیاری بیش از حد است.

احتیاط

برگ گیاه برگ انجیری تنها در صورت خورده شدن توسط گربه، سگ و انسان باعث مسمومیت می‌شود. اما میوه‌ی این گیاه برای انسان خوراکی است.

پس بهترین کار این است که گیاهان خانگی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

نکات حرفه‌ای در مورد برگ انجیری

نکات حرفه‌ای در مورد برگ انجیری

گیاه را به صورت هفتگی بچرخانید تا یک گیاه سالم و سرحال داشته باشید.
اگر می‌خواهید گیاه خود را تکثیر کنید حتما از زیر گره (گره متورم که برگ‌ها و ریشه‌های هوایی از آنجا شکل می‌گیرد) برش بزنید.
همیشه برگ‌ها را بررسی کنید تا مبادا مهمان ناخواسته‌ای در آن حوالی باشد.

5 دیدگاه برای “برگ انجیری؛ گیاهی فشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *