سبک زندگی سبز با گیاهان

سبک زندگی سبز با گیاهان

با گیاهان سبکی برای زندگی‌مان درست کنیم

می‌دانیم که موجودات سبز چه نعمتی‌هایی به ما می‌دهند، اما نمی‌دانیم چطوری به درستی در فضاهای بسته‌ مانند اتاق، محل کار، آشپزخانه و خیلی جاهای دیگر از آنها استفاده کنیم.

حیاط در این مقاله راه‌ کارهایی را پیشنهاد می‌کند که با انجام دادن آنها هم سبک زیبایی را برای خودمان به وجود می‌آوریم و هم باعث بهبود سلامتی‌مان می‌شوند.

چرا گیاهان؟

 • گیاهان هوای اطراف خود را از وجود گرد و غبار و مواد مضر مانند ترکیبات آلی فرار (VOS‌ها) پاکسازی می‌کنند.
 • گیاهان واسط بین ما و طبیعت هستند و پیوند دوباره بین ما ایجاد می‌کنند.
 • وجود گیاهان در زندگی ما، موجب آرامش بیشتر ذهن و روح ما شده و تنش‌های حاصل از فعالیت‌های روزمره‌‌مان را کم می‌کند. مثلا آب دادن به گیاهان، ذهن‌ ما را از هر اتفاقی که در گذشته افتاده دور نگه می‌دارد.

سبک جدیدی برای فضای‌ اطراف‌مان خلق کنیم

اکنون فرصت خوبیست که این موجودات سبز را به دنیای‌مان اضافه کنیم! ما می‌توانیم هر لحظه از وقت‌مان را به زیبا و تازه کردن فضای زندگی یا فضای کاری‌مان اختصاص دهیم. یعنی با اضافه کردن یک یا چند گیاه سرسبز، گلدان سرامیکی رنگی یا سفالی به محیط خود از سبک جدید بهره‌مند شویم.

حتما نباید طراح داخلی یا معمار باشیم تا با گیاهان آپارتمانی کنج خالی در خانه یا محل کار‌مان را پر کنیم. روش‌ها و ایده‌های جدیدی وجود دارند که در ادامه مقاله، ۱۲ روش را معرفی می‌کنیم.

۱۲ ایده برای خلق سبک دلخواه

۱- شاخص کردن نقطه‌ای از فضا با ظروف جالب و جذاب

شاخص کردن نقطه‌ای از فضا با ظروف جالب و جذاب

گلدان‌های مختلف، ظروف جذاب و رنگارنگ را با گیاهان پر کنید. سعی کنید یکی از گیاهان بزرگ‌تر از باقی آنها باشد. یعنی یک گروه سه‌تایی که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند یک ترکیب بصری زیبا در آن فضا ایجاد می‌کنند. در واقع آن نقطه از فضا بیشتر شاخص شده و به چشم می‌آید.

۲- سادگی را در آغوش بگیرید

سادگی را در آغوش بگیرید

اگر ظرف یا گلدان شیشه‌ای دارید، آن را با گیاه می‌توانید پر کنید. با یک برگ انجیری یا پوتوس که شکل و برش‌های زیبایی دارد، این کار را امتحان کنید. اگر فضای شما محدود است، از قلمه‌ی گیاهانی مثل پوتوس، برگ قاشقی یا برگ بیدی که تکثیرشان خیلی ساده است و شکل زیبایی هم دارند، می‌توان استفاده کرد.

سعی کنید اطراف این گلدان‌ها را خالی کنید تا بیشتر به چشم بیایند. چرا که کمک می‌کند بیشتر به آنها توجه کنید و از فرم و رنگ‌شان لذت ببرید.

۳- یک تراریوم برای خودتان بسازید

یک تراریوم برای خودتان بسازید

تراریوم نه تنها یک عنصر شاخص و دکوری محسوب می‌شود، بلکه جهان زیبای دیگری در دنیای ماست. انواع مختلفی از تراریوم‌های ساده و پیچیده وجود دارند که حس زیبایی را به ما القا می‌کنند. اما یادتان باشد که نگهداری به موقع از آنها، باعث حفظ زیبای‌شان می‌شود.

محفظه شیشه‌ای تراریوم، رطوبت موجود در خاک و گیاهان را در خود نگه می‌دارد. رطوبت پس از سرد شدن به صورت قطرات آب از طریق شیشه به داخل خاک باز می‌گردد. یعنی خود را دوباره آبیاری می‌کند.

با دیدن این دنیای شگفت انگیز کوچک و فرایند خود آبیاری آن، به کاهش استرس و اضطراب کمک شایانی می‌کند و در واقع شما سبکی جدید را وارد خانه یا محل کار خود کرده‌اید.

۴- خلق سبک جدید با الگوها و متریال‌های جالب

خلق سبک جدید با الگوها و متریال‌های جالب

به کار بردن ظرف‌ها و گلدان‌هایی با جنس‌های مختلف مانند سفالی، سرامیکی و بتنی تاثیر فوق‌العاده‌ای در ایجاد سبک جدید دارند. وقتی آنها را در هر جایی از فضای بسته‌مان قرار می‌دهیم، روحیه و انرژی مثبت زیادی در خود می‌بینیم.

همچنین اگر الگوهای رنگارنگ با مدل‌های مختلف مانند خطوط هندسی، نقاشی‌های لعابی و … روی بدنه این ظرف‌ها و گلدان‌ها باشند، این تاثیرات مثبت در ما دو چندان می‌شود.

۵- گلدان‌های آویز را فراموش نکنید!

گلدان‌های آویز را فراموش نکنید!

آویزان کردن گیاهان هم روش مفیدی است که می‌تواند محیط‌ اطراف‌مان را زیباتر جلوه دهد. برای اینکه یک گیاه جذاب مانند پوتوس، گندمی، ساکولنت غوره‌ای و گیاهانی که شاخ و برگ‌های آن حالت آویز دارند و برخی از ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها را بیشتر در معرض دید باشد، آن را آویزان کنید.

ابتدا بررسی کنید که گیاهی که قرار است آویزان شود به چه مقدار آب، نور و دما نیاز دارد. فضای مناسب بر اساس نیازهای گیاه را پیدا کرده و در نهایت آن را آویز کنید. پیشنهاد می‌شود آنها را نزدیک پنجره قرار دهید و تا نور غیرمستقیم بیشتری دریافت کنند.

۶- یک جنگل خانگی برای خودتان درست کنید

یک جنگل خانگی برای خودتان درست کنید

سعی کنید از گیاهانی که برگ‌های زیاد دارند به اصطلاح پرپشت هستند، استفاده کنید. مانند پوتوس، گندمی، آگلونما، شامادورا و … که حس بودن در جنگل را تداعی می‌کنند. این گیاهان علاوه بر پر برگ بودن، نگهداری‌شان راحت است و قابل تکثیر هم هستند. یعنی می‌توانید جنگل‌تان را بزرگ‌تر کنید!

اگر سبکی که شما در نظر دارید جز سبک‌های مدرن و به ویژه مینیمال هستند، انتخاب گلدان‌های سفید عالی خواهد بود!

۷- یک نقطه شاخص با گیاهان ایجاد کنید

یک نقطه شاخص با گیاهان ایجاد کنید

برای اینکه یک نقطه شاخص از فضای بسته با گیاهان به وجود آورید، از گلدان‌ها یا ظروف با رنگ‌های شبیه هم به ویژه رنگ سفید و در ابعاد مختلف استفاده کنید.

اگر روی قفسه، میز، کف اتاق و هر جایی از فضای دلخواه‌تان با مجموعه‌ای از گیاهان پر شود، باعث آرامش فضایی که در آن هستید، می‌شود و این کار آرامش روحی و ذهنی‌تان را تضمین می‌کند.

۸- گیاهان را با اجسام دکوری ترکیب کنید

گیاهان را با اجسام دکوری ترکیب کنید

گیاهان به خصوص برگ‌های قلمه زده داخل گلدان شیشه‌ای را کنار وسایل دکوری مانند مجسمه، تابلوهای عکس، ساعت رومیزی، شمع‌ها و … قرار دهید. این کار کمک می‌کند قفسه‌ها، میز‌ها و ویترین‌ها زنده‌تر از حالت بدون گیاه شوند.

در واقع یک ترکیب‌بندی خوب ایجاد می‌شود و جلوه زیبایی به فضای‌ می‌بخشد که چشم هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

۹- از گیاهان بامزه کمک بگیرید

از گیاهان بامزه کمک بگیرید

ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها گیاهان بامزه‌ای هستند. آنها برگ‌های گوشتی دارند و با وجود شکل‌های جالب و دوست داشتنی با رنگ‌های مختلفی که دارند، راحت با بیشتر فضاهای دکوری هماهنگ می‌شوند.

این موجودات رنگارنگ، علاوه بر فرم و رنگ جالب‌شان، نگهداری آسانی دارند. نگهداری از ساکولنت‌ها به افراد مبتدی پیشنهاد می‌شود.

این گیاهان جذاب همچنین آب کمتری مصرف می‌کنند که حسن خوبی به دوستداران محیط زیست می‌دهد.

۱۰- گیاهان هوازی را دست کم نگیرید

گیاهان هوازی را دست کم نگیرید

یکی از جالب‌ترین گیاهانی که وجودشان در خانه یا محل کارمان موثر است، گیاهان هوازی هستند. این گیاهان که از اسمشان مشخص است، به خاک و گلدان نیازی ندارند. فقط کافیست چند روز یکبار در آب خیسانده تا آب را به خودشان جذب کنند.

این نیاز آبی در تابستان و زمستان متفاوت است. بسته به رطوبت فضایی که نگهداری می‌شوند بین سه تا هفت روز زمان آبیاری متغیر است. روش دیگر آبیاری غبارپاشی است.

گیاهان هوازی را بیشتر در سازه‌های ظریف دکوری مانند پایه سیمی یا سازه‌های دیواری یا آویز قرار می‌دهند که نقش یک مجسمه زنده را ایفا کند.‌

۱۱- استند برای گیاهان درست کنید

استند برای گیاهان درست کنید

استند‌های چوبی و فلزی یکی از روش‌هایی است که می‌توان گیاهان را بالاتر از سطح زمین در معرض دید قرار داد. از استندها برای فضاهای بزرگی مثل پذیرایی یا فضای انتظار بیشتر استفاده می‌کنند چرا که با مبلمان آن فضاها به خوبی هماهنگ می‌شوند. تا به حال هنگام نشستن در این فضاها، به آنها توجه کرده‌اید؟

۱۲- گیاهان منحصر به فرد انتخاب کنید

گیاهان منحصر به فرد انتخاب کنید

در بازار گونه‌های مختلفی از گیاهان در ابعاد، رنگ‌ها، شکل برگ‌ها و … به فروش می‌رسد. سعی کنید گیاهانی را در نظر بگیرید که در عین منحصر به فرد بودنشان، با محیط و شرایط فضای بسته مانند نور غیر مستقیم، دما، رطوبت سازگار باشند.

به عبارت دیگر انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید تا این موجود سبز فایده‌های بسیاری نصیب‌تان کنند.

تمام نکاتی که مطرح شد گام‌هایست که برای بهبود در سبک زندگی و توجه بیشتر به سلامت جسمی و روانی ما مفید هستند. از تغییر نترسید و برای موقعیت‌های مختلف فضایی خلاقیت به خرج دهید. از عکس‌های مجلات دکوراسیون بیشتر الهام بگیرید تا طبیعت برای‌تان پر رنگ‌ و قابل لمس باشد.

12 دیدگاه برای “سبک زندگی سبز با گیاهان

  • مریم نشوه گفته:

   سپاس از نظر لطف شما خانم آذر، بله گیاهان هوازی خیلی جالب زندگی می‌کنن.
   به زودی گیاهان هوازی بر روی سازه‌های حیاط وارد بازار میشه و می‌تونید برای دکوراسیون سبزتون استفاده کنید.

 1. مرجان صالحی گفته:

  چقدر خوب بود این مقاله در مورد سبک زندگی با گیاهان و سبک زندگی سبز، زندگی کردن در کنار گیاهان سبز آرامش زندگی رو زیاد می‌کنه. سبز بودن و سبز فکر کردن سالهاست تو زندگی شهری ما گم شده😞 و این دردناکه.
  با دیدن این عکسا من تصمیم گرفتم برای خودم تو اتاقم یه گوشه سبز درست کنم که ازش لذت ببرم 🌻

  • مریم نشوه گفته:

   چقدر این پیام ما رو خوشحال کرد
   ما دوست داریم کمک کنیم تا تغییری تو سبک زندگی مردم شهری به وحود بیاریم
   دوست داریم گیاهان رو به زندگی هامون برگردونیم اما این بار خلاقانه تر از قبل
   برای همین ما به شما نحوه چیدمان گیاهان تو فضای بسته‌تون رو آموزش میدیم، گیاه مناسب فضاتون رو معرفی میکنیم
   چطور از گیاهان نگهداری کنید رو میگیم
   و این کمک میکنه حال همه مون بهتر بشه

 2. مونا برزویی گفته:

  سبک زندگی سبز رو خیلی خوب توضیح دادین، ما این روزها سبک زندگیمون خاکستری شده، بیماری و ویروس کرونا، قرنطینه، همه چی خاکستریه و سیاهه

  • مریم نشوه گفته:

   ممنونم مونا جان
   با شما موافقم روزهای سختی رو داریم پشت سر میذاریم ولی باید خودمون دست به کار بشیم و رنگهای شاد به زندگیمون بیاریم
   رنگ سبز رنگ طبیعت و آرامشه
   گیاهان زندگی ما رو سبز و می‌کنن و خلاقت ما رو بالا میبرن
   زندگیتون سبز باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *