شروع یک اتفاق سبز

شروع یک اتفاق سبز

گیاهان زندگی بخش؛ قصه دوستی امین با گیاهان

“حیاط” قصد داره تا در این سری مقالاتش که در قالب مصاحبه ارائه میشه سراغ افرادی بره که رابطه موفق و طولانی‌ با گل و گیاه دارن.

بعضی از این افراد کسانی هستند که خونه‌هاشون رو به خونه سبز تبدیل کردن، بعضی از اونها تونستن محل کارشون رو به محیط سبز و پر انرژی تبدیل کنن و تغییر بزرگی توی فضای اداره یا کسب و کارشون ایجاد کردن، بعضی‌ها حتی با شروع سبز کردن خونه‌شون مسیر جدیدی مقابل خودشون دیدن و همون فضا به محل کسب و کارشون تبدیل شده و افراد مختلف دیگه با ویژگی‌های متفاوت.

این مصاحبه‌ها پر از حس زندگی و انگیزه‌ست. خوندن و تماشاشون می‌تونه منجر به تصمیمات و تغییرات جدیدی تو زندگی خیلی‌ها بشه.

شما هم اگر افرادی رو می‌شناسید که فکر می‌کنید روش زندگی‌شون می‌تونه برای مردم الهام‌بخش باشه و کمکی باشه تا تصمیم به تغییر سبک زندگی‌مون به زندگی سالم‌تر و دوست‌دار محیط زیست بگیریم به “حیاط” معرفی‌شون کنید، حیاط برای ملاقات با این افراد مشتاقه.

در این مقاله با دوست عزیز حیاط، آقای امین ذاکری صحبت کردیم، امین دانشجوی دکترای رشته مهندسی پزشکی هست و یک جوون فعال، با مطالعه و اهل کتاب و موفق در رشته خودش. از اون دسته جوون‌هایی که برای آبادانی و پیشرفت کشور و مردمش امیدواره و تلاش می‌کنه.

امین توی خونه‌اش از بیش از صد گونه گل و گیاه مراقبت می‌کنه و از گیاهاش به عنوان کسایی که توی پیشرفتش بهش کمک می‌کنن، نام میبره. بهتره جزئیات قصه دوستی امین با گل و گیاه رو از زبون خودش بخونید و بشنوید.

.

حیاط: امین جان چطور شد که تصمیم گرفتی همچین گلخونه‌ای تو خونه‌ات درست کنی؟

امین: تقریبا نه سال پیش بود که من کنکور داشتم و اولین گیاهی که خریدم فیکوس بود که به نظر می‌اومد که اگر این گیاه رو توی اتاقم داشته باشم می‌تونه تو روحیه‌ام موثر باشه برای وقتی که دارم برای کنکور آماده می‌شم.

فیکوس اولین گیاهی بود که گرفتم و بعد از اون کم کم خوشم اومد و رفتم دنبال گیاهان دیگه…

دوستان گل و گیاه 01

رفتم سراغ  گیاه گندمی، بعد گیاه پوتوس، سرخس. همین طوری کم کم شروع به جمع‌آوری گیاهان کردم و گلفروشی‌های مختلف می‌رفتم و خرید می‌کردم. اون زمان به گل‌ها علاقه‌ای نداشتم و بیشتر به گیاهان گلخونه‌ای توجه داشتم.

دلیل علاقه نداشتنم هم این بود که گل‌ها حساس هستند و من فکر می‌کردم از عهده نگداریشون بر نمیام. خوب با توجه به شرایط سخت نگه‌داریشون یک سری از اونا خراب شدن متاسفانه!! ولی یک سری زنده موندن. در این سال‌ها من با گیاهان مختلفی آشنا شدم و شرایط نگه داری اونها را یاد گرفتم.

من با توجه به شرایط خونمون سعی کردم گیاهان مختلفی رو امتحان کنم و ببینم که می‌تونن توی این شرایط موندگار بشن یا نه.

بعد از اون بود که دیگه خیالم راحت شد چون به اندازه کافی گیاهان آپارتمانی داشتم و به اندازه کافی باهاشون آشنا شده بودم. خیلی دلم می‌خواست که برم سراغ گل‌ها و الان گل ساناز دارم که تو بالکن گذاشتمش.

گیاهان گلدار رو هم مثل گیاهان برگ سبز کم کم شروع کردم به انتخاب. به مرور تحقیق کردم؛ مثلا اگه گل و گیاه می‌گرفتم یاد می‌گرفتم چطوری باید نگه‌داری بشن و این طوری باهاشون آشنا شدم. اسم خیلی‌هاشونو بعدا یاد گرفتم.

دوستان گل و گیاه 02

بذر می‌گرفتم و امتحان می‌کردم ببینم تو محیطی که ما داریم رشد می‌کنن یا نه! که طبیعتا بعضی‌هاشون سبز می‌شدن و بعضی‌هاشون از بین می‌رفتن. بعد از اون رفتم سراغ خاک و در مورد خاکی که باید استفاده کنم، تحقیق کردم. کودهای مختلف، نحوه‌های محتلف آبیاری توی فصل‌های مختلف سال رو هم یاد گرفتم. مثلا چه گیاهانی توی فصل سرد باید پوشش داشته باشن؛ چه گیاهانی می‌تونن فصل سرما رو تحمل کنند.

همه این مهارت‌ها رو به مرور تو این ۹ سال یاد گرفتم که تا الان صدها گل و گیاه دارم که نمی‌تونم بگم ازشون نگه‌داری می‌کنم بلکه این گیاهان مهمون خونه ما هستن!

حیاط: روندی که طی این ۹ سال انجام دادی از کجا شروع شده؟

امین: اول از همه از اتاقم شروع کردم. یکی دو تا گیاه گرفتم، کاکتوس کوچیک و فیکوس. و اصلا هیچ آشنایی باهاشون و نحوه نگه‌داری شون نداشتم.
تو سایه گذاشتمشون،
نور کافی نداشتند،
آبیاری‌شون منظم نبود،
متاسفانه همین‌ها باعث شد که خراب بشن.
ولی خوب من دیدم که نمی‌تونم از اون گیاها توی اتاقم نگه‌داری کنم، پس بردمشون تو نورگیر خونمون که اون موقع فقط دو تا گیاه توش بود؛ برگ انجیری و بنجامین. به مرور گیاهانی که می‌خریدم رو گذاشتم اونجا تا این که به این مرحله که الان می‌بینی رسیدم.

حیاط: الان با توجه به این که در طول این ۹ سال یاد گرفتی چطوری از گیاهان نگه‌داری کنی و این که تعدادشون هم زیاد شده، چه احساسی داری؟

امین: هر آدمی تو زندگی مشکلات خودشو داره. شرایطی که باید باهاش مواجه بشه و از پسش بر بیاد. گل‌ها و گیاهان می‌تونن خیلی در این فراز و نشیب‌ها کمکمون کنن. برای خود من این طور بود. اگر این گل و گیاها نبودن نمی‌تونستم از پس مشکلاتی که سر راهم بود بر بیام.

یک جورایی می‌تونم بگم که گیاهان لطف می‌کنن به من روحیه و انگیزه می‌دن تا بتونم به اون اهدافی که توی زندگی دارم، برسم.

با توجه به شرایطی که در آینده برای خودم در نظر گرفتم می‌تونم بگم که خیلی دلم براشون تنگ می‌شه. یکی از بزرگ‌ترین غصه‌های من اینه که چطور از این گیاهان مراقبت می‌شه و کی بهش رسیدگی می‌کنه. واقعا خیلیاشون مثل بچه‌های من هستن چون خودم قلمه زدم و بزرگ‌شون کردم.
خیلیاشون از وقتی که حالشون بد بود، پرورش و مراقبت کردم.
تک تکشون رو میدونم که از کجا تهیه کردم و از چه زمانی مهمون ما شدن.

خیلی وقتا پیش میاد که هیچ انگیزه‌ای تو زندگی ندارم! فقط تنها چیزی که بهم روحیه میده که قدرت داشته باشم و کاری انجام بدم، همین گل و گیاهان هستن.

حیاط: آیا دوست داری صاحب یک گلخونه بزرگ باشی؟

امین: با توجه به این که با شرایط نگه‌داری خیلی از گیاهان آشنا شدم، فکر می‌کنم از پس یک گلخونه بزرگ به راحتی بر بیام. ولی اگر چند سال پیش کسی ازم این سوال رو می‌پرسید می‌گفتم نه! ولی الان می‌تونم.

حیاط: امین عزیز با این تجربه که کسب کردی، چه پیشنهادی برای خوانندگان ما داری؟

امین: من کسی رو ندیدم که برای خونه‌اش یک گیاه گرفته باشه و بعدش نرفته باشه دنبال گیاهان بیشتر! این نشون میده آدما وقتی گیاه دارن این قدر ازش انرژی می‌گیرن که ناخودآگاه کشیده می‌شن به این سمت که هر چه بیشتر دور بر خودشون رو پر از گل و گیاه بکنن.

همون طور که حیوانات برای آدم موثر و مفیدن، گیاهان هم همینطورن. همون‌طور که حیوانات احتیاج به نگه‌داری و مراقبت دارن، گیاهان هم دارن. باید باهاشون صحبت کنی، نازشونو بکشی، ببینی مشکل‌شون چیه تا بتونی مشکل رو برطرف کنی.

من فکر می‌کنم که هرکس با توجه به سبک زندگی که داره یا بهتره این جوری بگم با توجه به شرایطی که داره، می‌تونه گل و گیاه نگه‌داری کنه. از نظر نور و فضا، حتی توی آفتاب شدید گیاهان مختلفی هستند که رشد می‌کنن. من شنیدم بعضی از آدما میگن اینجا سایه است، گیاه رشد نمی‌کنه یا آفتاب می‌سوزوندش!! ولی این طور نیست.

اگر تحقیق کنن می‌تونن راهی برای نگهداری از گیاهانشون پیدا کنن. در واقع گل و گیاه منبع انرژی هستن و به انسان روحیه و انگیزه میدن.

۲۰ دیدگاه برای “شروع یک اتفاق سبز

 1. محمد ثانی گفته:

  تجربه جالبی بود
  منم موافقم
  نباید ترسید، منم اوایل نگران بودم گیاهای آپارتمانیم از بین برن
  ولی منم موفق شدم
  الان ۹ تا گلدون مختلف دارم و همین حسی که آقای امین گفت تجربه کردم 🙂

 2. مصطفی درودگر گفته:

  چه ایده جالبی، مصاحبه با افرادی که با گل و گیاه رابطه خوبی دارن،
  بهتون تبریک میگم خیلی متفاوت و جذاب میتونه باشه این مصاحبه ها و حرف های این آدما

  • atefeh mohammadi گفته:

   حتما همینطوره، هدف حیاط اینه به افراد نشون بده که زندگی با گل و گیاه چقدر میتونه شکل زندگی آدما رو تغییر بده.

 3. شراره گفته:

  معمولا تصور ما از کسایی که با گل و گیاه عجین شدن افرادی با سن بالاس، اینکه این آقای ذاکری سن کمی دارن و اینهمه وقته دارن با گل و گیاه زندگی می کنن خیلی جالبه.

 4. رضا شیبانی گفته:

  اگر از مزایای پرورش گیاهان آگاه بودیم، همه خانواده ها مثل آقای ذاکری زندگی میکردن. خیلی انگیزه گرفتم که منم گل و گیاهامو گسترش بدم.

  • Maryam Nashveh گفته:

   حیاط در کنار شماست تا این آگاهی رو در مورد سبک زندگی با گل و گیاه بوجود بیاره و اطلاعات خوبی در اختیار همه بذاره.
   به امید روزی که خونه‌هامون محلی باشه پر از زیبایی که سلامت مونم تضمین می کنه

 5. کوروش گفته:

  دم امین گررررم!
  متاسفانه دورانی که ما کنکور داشتیم وقتی استرس میگرفتم هیچ کس وهیچ سایتی نبود که بگه بهمون برای کم کردن استرس مدتی با گیاهان سرگرم بشیم و از این حالت در بیاییم و تمرکزمون بهتر بشه تا بهتر یادبگیریم! اما امین همین کارو کرده که به نفعش هم شده. هر تلاشی کنیم برای بهبود روحیه مون هیچ راهی بهتر از پرورش گیاهان و صحبت کردن با گیاهان و … نیست! اینها واقعا روح دارند اونم قوی که ما خیلی راحت از کنارشون عبور میکنیم!
  حیاط واقعا ممنونم
  بازم اگر در این زمینه فیلم تهیه کنید تا مردم بهتر و بیشتر آگاه بشند کار بزرگی کردین برای مملکت و حتی نسل های آینده!

  • Maryam Nashveh گفته:

   ممنون که حیاط رو دنبال می‌کنید
   خوشحالیم که حیاط تونسته این آگاهی رو در شما ایجاد کنه که گیاهان رو بهتر بشناسید و از آنها برای دکور کردن منزل و حیاط خونه استفاده کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید.
   حیاط در ادامه مصاحبه با افراد دیگه‌ای که از معاشرت با گیاهان لذت می‌برن و فضای بسته خونه‌هاشون پر از گیاهان آپارتمانی رو ارائه خواهد کرد
   همراه ما باشید

  • atefeh mohammadi گفته:

   آقای فرهاد اتفاقا هدف حیاط از مصاحبه با این افراد اینه که
   اولا ایجاد انگیزه کنه در ما
   دوما اینکه به فکر چاره بیوفتیم، که حالا ما تو خونه هامون چطور همچین فضایی ایجاد کنیم،
   راه داره، حیاط می خواد که همین راه ها رو بهتون نشون بده.

 6. نگار گفته:

  خیلی از افراد هستند که تلاش میکنن با گیاهان سالم تر زندگی کنن و با آنها مثل یک دوست رفتار میکنن چراکه آنها روحیه میدن و انرژی میدن همونطور که امین گفته! اگر مصاحبه با افراد تاثیر گذار و علاقه مند ادامه دار باشه دانش ما نسبت به اهمیت وجود آنها بیشتر شده و برای حفظ آنها تلاش می کنیم که سبب رشد سریع آگاهی مردم نسبت به حفظ محیط زیست میشود. که خودش کمک میکنه زمین رو سبزتر و خنک تر از سالهای قبل کنیم.
  ممنون بابت تهیه همچین مصاحبه ای.

  • Maryam Nashveh گفته:

   نگار عزیز ممنون که همراه ما هستید
   این مصاحبه ها بخشی از فعالیت‌های حیاط برای بالا بردن آگاهی عمومی مردم هستش
   و قطعا ادامه دار خواهد بود
   شما هم اگر کسی رو می‌شناسید که خانه ای سبز داره
   به ما معرفی کنید تا باهاش مصاحبه کنیم

 7. فاطمه علی محمدی گفته:

  شروع یک اتفاق سبز! جمله ای که منو ترغیب میکنه که یک اتفاقی متفاوت با اتفاقاتی که برام افتاده و با ارزشه برای خودم ایجاد کنم! خیلی وقتا این حس رو در وجودم ایجاد میشه که باید کاری انجام بدم ولی نمیتونستم درک کنم چه تاثیری خواهد داشت! اما این جمله زیبا و اثرگذار و همچنین سبک زندگی این آقا امین راهم رو روشن کرده، راهی که باعث بهبود روان و آرامش ذهنیم میشه! همنشینی با موجودات زنده و موثر و زیبا رو حس میکنم و قوی تر هم شده! مرسی حیاط بابت انتشار این مقاله که کمک بزرگی بهم کردی و تصمیم گرفتم این اتفاق سبز رو برای خودم ایجاد کنم و به دیگران هم توصیه کنم!

  • Maryam Nashveh گفته:

   تلاش حیاط دادن آگاهی و انگیزه برای زندگی سالم تر و پاک تر هستش
   با شروع اتفاقات سبز هر آدمی یک گوشه دنج سبز در منزل خودش داره
   و این چرخه ادامه پیدا می کنه و زمین سبزی خواهیم داشت به امید خدا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *