پالم؛ استوارِ آرامش بخش

پالم؛ استوار آرامش بخش

پالم‌های مناسب فضای آپارتمان

آیا پالم‌ها گیاهان مناسب فضای داخلی هستند؟

پالم‌ها به دلیل این که بسیار مقاوم هستند و به نور و مراقبت کمی نیاز دارند، گیاهان مناسبی برای نگهداری در آپارتمان و فضای بسته هستند.

کدام پالم‌ها برای نگهداری و پرورش در خانه مناسب هستند؟

بیشتر پالم‌ها در فضای خانه به خوبی رشد می‌کنند، مانند:

 • دو گونه از نخل کنتیا Howea forsteriana و Howea belmoreana
 • نخل اریکا Areca lutescens
 • نخل شامادورا Chamaedorea elegans
 • نخل دم‌ ماهی Caryota mitis
 • نخل فونیکس phoenix roebelenii

گروه پالم یا نخل

این گیاهان از خانواده نخلیان هستند و گونه‌های بسیاری دارند که ۱۱ نوع آن اهمیت بیشتری دارند. به دلیل تمایل به آب و هوای گرمسیری، این گیاهان سمبل آرامش و راحتی هستند. با دیدن این گیاهان احساس می‌کنیم تمام کارهای ناتمام را انجام داده‌ایم.

بیشتر پالم‌ها در شرایطی که ما در آن احساس راحتی می‌کنیم، زنده می‌مانند؛ یعنی درجه حرارت گرم، رطوبت متوسط و نور ملایم.

نگهداری از پالم‌ها آسان است اما پرورش نخل خوب و با طراوت احتیاج به مراقبت و صرف هزینه دارد.

نخل‌ها در زمستان تا ۱۰ درجه را تحمل می‌نمایند و در تابستان احتیاج به هوای مرطوب و گرمای مناسب دارند.

از نظر شکل ظاهری و قرار گرفتن شاخه‌ها پالم‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛

دسته اول: نخل‌های بامبو که از گونه‌های مهم آن پالم نی مانند chamaedorea seifrizii که دارای ساقه‌های شبیه نیشکر است و ارتفاع آن به یک متر می‌رسد. دارای گل‌های ریز زیبایی به رنگ زرد است و به وسیله بذر تکثیر می‌شود.

پالم نی مانند chamaedorea seifrizii

دسته دوم: نخل‌های ساگو Sago Palm است. از انواع مهم آن Cycas revoluta که به نام نخل ساگو مشهور است. دارای یک پایه کروی می‌باشد که ساقه‌های نخل از آن منشعب می‌شود. ارتفاع آن حداکثر به سه متر می‌رسد و بیش از ۲۰ گونه از آن در طبیعت وجود دارد.

نخل‌های ساگو Sago Palm

خاک آن را از دو قسمت خاک برگ، دو قسمت پیت و دو قسمت پوکه معدنی تهیه می‌کنند و هفتاد درصد رطوبت هوا لازم دارد.

دسته سوم: نخل‌های بادبزنی که بعضی از آنها دارای برگ‌های پهن و بزرگ با شکاف‌های عمیق و بعضی دیگر با برگ‌های کوچک می‌باشد.

از گونه‌های مهم آن Rhapis excelsa یا پالم خانوم که دارای برگ‌های کوچک بادبزنی است. از آن جایی که مصرف مواد غذایی پالم‌ها زیاد است ترجیح داده می‌شود گلدان‌های آنها را بزرگتر انتخاب نموده و به طور مرتب با کود تقویت شود. دو گونه‌ای دیگر نخل بادبزنی اروپایی و نخل بادبزنی چینی می‌باشند که برگ‌های پهن و بزرگ بادبزنی دارند.

 Rhapis excelsa یا پالم خانوم

دسته چهارم: نخل‌های پر مانند از انواع آنها پالم کنتیا Howea forsteriana و Howea belmoreana و Neanthe Bella یا پالم سالن‌ها که اولی دارای برگ‌های کمانی پهن و دومی دارای برگ‌های نسبتا پهن و به نام نخل مکزیکی مشهور است. ارتفاع آن به یک و نیم متر می‌رسد و گل‌های زیبای آن در آپارتمان زینت بخش محیط است.

پالم کنتیا Howea forsteriana

احتیاج به خاک برگ، خاک سیاه و خاک باغچه دارد و در فضای سایه روشن ساختمان به خوبی رشد می‌کند. برای این که شاداب و سبز بماند باید به طور مرتب برگ‌ها را با اسفنج تمیز کرد. در صورت وجود شته در فصل بهار و تابستان با استفاده از روش‌های مناسب مانند شست و شو با آب و الکل از شیوع آن پیشگیری کنید. در صورت عدم بهبودی استفاده از سم مالاتیون پیشنهاد می‌شود.

از انواع دیگر پالم‌های پرمانند واریاته‌های مختلف فونیکس می‌باشد. مانند Phoenix canariensis که دارای برگ‌های باریک و منشعب از شاخه فرعی است. این گیاه هر سال قبل از بهار احتیاج به تعویض گلدان دارد.

بدیهی است گلدان‌های کهنسال را فقط با تقویت با کود پوسیده و خراش خاک گلدان و قطع ریشه‌های سطحی اکتفا می‌کنند. در طول مدت پاییز و زمستان آبیاری آن را بسیار کم کرده و به گیاه استراحت می‌دهند.

علاوه بر آنها نخل Cocos weddelliana یا نخل نارگیلی که دارای برگچه‌های نازک و پر مانند است از این دسته است. این گیاه برای تزیین سالن پذیرایی و هال بسیار مناسب است.

نگهداری از پالم‌ها

درجه حرارت: تمام گونه‌های مختلف پالم‌ها احتیاج به هوای خنک و مرطوب دارند. ولی در زمستان در کمتر از ۱۰ درجه مقاومت نمی‌کنند. در پاییز و زمستان احتیاج به استراحت زمستانه دارند.

نور: فقط تعدادی از آنها در مقابل نور مستقیم خورشید مقاومت می‌کنند. انواع نخل‌های معمولی مانند کنتیا، فونیکس و پالم‌های بادبزنی به محل نیم سایه نیاز دارند.

آبیاری: کلیه نخل‌ها باید دارای خاک با زهکشی مناسب باشند. همه آنها خیلی زود در اثر رطوبت زیاد و لجن شدن پای گلدان از بین می‌روند. در ماه‌های سرد سال حداقل رطوبت برای خاک باید ایجاد نمود و در فصل بهار و تابستان آب فراوان لازم دارند. اما در زیر گلدانی به هیچ وجه نباید آب راکد باقی بماند.

رطوبت هوا: در مناطق خشک لازم است هر روز هوای اطراف گلدان را با اسپری مرطوب نمود و سطح برگ‌ها را با اسفنج شستشو داد.

تغییر گلدان: تغییر گلدان از سال‌های چهارم و پنجم فقط موقعی انجام می‌گیرد که ریشه در گلدان انباشته شده و گیاه به حالت تراکم ریشه برسد. به طور کلی ریشه نخل‌ها نسبت به دستکاری حساس است و در موقع کود دادن باید سعی شود که کود را در اطراف محور ساقه انباشت.

تکثیر: پالم‌ها همگی به وسیله بذر ازدیاد می‌شوند. بذر را در بهار در زیر سرپوش در محل گرم و مرطوب در حرارت ۲۶ درجه و در ماسه شسته ریز روی کوش گلخانه می‌کارند.

مشکلات پرورشی نخل‌ها

 • نوک برگ‌ها قهوه‌ای رنگ می‌شود، علت آن خشکی هواست. باید در فصل بهار و تابستان به طور مرتب سطح برگ‌ها را با غبار پاش مرطوب نمود. علت‌های دیگر آن کم آبی، هوای سرد و دستکاری برگ‌ها می‌باشد.
 • برگ‌ها زرد شده و می‌ریزند، علت آن کم آبی است. باید کف گلدان زهکش مناسبی داشته باشد و خاک سطح گلدان همیشه مرطوب باشد.
 • روی برگ‌ها لکه‌های قهوه‌ای ظاهر می‌شود که علت آن سرمای ناگهانی آخر فصل یا اول فصل است. همچنین آبیاری بیش از حد بوده است. مصرف آب‌های سخت نیز همین پدیده را ایجاد می‌نماید. باید برگ‌های آسیب دیده را قطع نموده و شرایط لازم را برای رشد گیاه فراهم کرد.

۳ دیدگاه برای “پالم؛ استوارِ آرامش بخش

  • Maryam Nashveh گفته:

   فقط تعدادی از نخل‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید مقاومت می‌کنند.
   بهتره تو محلی که نور مناسب ولی غیر مستقیم داره، قرارش بدید.

 1. صادق کشاورز گفته:

  مقاله زیبایی بود
  خودم نخل یا پالم شامادورا دارم و از وقتی که کوچیک بود گرفته بودم. تمام تلاشمو کردم بهش برسم و خیلی خوشحالم که حالش خوبه و بزرگ شده و مرتب برگ میده! گیاه آروم و بی ادعاییه و خیلی ازش لذت می برم. به کسانیکه دارن مقاله رو میخونن قول میدن از داشتنش لذت خواهید برد و به آرامش خاصی میرسید!
  مرسی حیاط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *