چطور تراریوم درست کنیم؟

چطور تراریوم درست کنیم؟

جنگل مینیاتوری خودت رو بساز!

اگه دنبال درست کردن چیزی هستید که هم دکوراتیو باشه و هم طبیعت رو به خونه‌هاتون بیاره، پس دست بکار بشید و جنگل خودتون رو درست کنید.

این مینی باکس‌های سبز هم حس خوب بهتون میدن و هم می‌تونن دکوراسیون داخلی خونتون رو زیباتر کنن. تراریوم علاوه بر اینکه زیباست در عین حال درست کردنش هم پر از لذت ساختنه.

این یه ایده‌اس که طبیعت بیرون رو توی خونه‌هاتون بیارید و یا از اون به عنوان یه هدیه‌ی‌ خاص استفاده کنید و با این هدیه حس خوب طبیعت رو به خونه‌ی عزیزانتون ببرید.

قبل از شروع، ممکنه دوست داشته باشید بدونید Terrarium دقیقا چیه؟

ترایوم چیست؟

تراریوم مجموعه‌ای کوچیک از گیاهانه که توی فضای بسته رشد می‌کنند. ظرف تراریوم معمولا از جنس شیشه‌اس و شفافه که در بزرگی هم داره. این در بزرگ اجازه میده ما دسترسی آسونی به گیاهان توی ظرف داشته باشیم.

بهترین بخش اینکه خودتون دارید با سلیقه‌ی خودتون تراریوم درست می‌کنید اینه که این تراریوم در نوع خودش بی‌نظیره و نمونه مشابهی نداره! وقتی شما خودتون دست به کار میشید و جنگل خودتون رو می‌سازید، حس خالق بودن بهتون دست میده.

ما به شما هر چیزی که لازمه بدونید تا یه تراریوم بسازید رو آموزش میدیم، خب پس بریم جنگل مینیاتوری بسازیم…

نکته: یادتون باشه که همه‌ی وسایل مورد نیازتون رو از قبل آماده کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم

چطور تراریوم درست کنیم؟

ظرف تراریوم: تنوع ظرفی برای تراریوم خیلی بالاست و انتخاب ظرف به عهده شماست. فقط ظرفی رو انتخاب کنید که شفاف باشه تا از دیدن رشد گیاهاتون لذت ببرید.

سنگ ریزه: از سنگ‌های کوچیک و سنگ‌ریزه برای بستر استفاده می‌کنیم و نقش زهکش رو بازی می‌کنن. یعنی اجازه میدن به ریشه‌ها اکسیژن برسه و دچار پوسیدگی نشن.

ذغال فعال: خیلی زیاد لازم ندارید. فقط یه لایه‌ی نازک از ذغال فعال، هم آب رو تازه نگه میداره و هم مانع رشد باکتری توی محیط مرطوب تراریوم میشه.

خاک گلدان: یه لایه‌ی خاک نقش مهمی تو ترایوم دست‌ساز شما ایفا می‌کنه. هر نوع خاکی یه فوت و فنی داره و قابل استفاده است. اگه از گیاه آپارتمانی استفاده می‌کنید از خاک گیاهان آپارتمانی استفاده کردیم. اگه از ساکولنت‌ها یا کاکتوس‌ها استفاده کردید از خاک مناسب این گیاهان استفاده کنید.

گیاهان: اگه گیاهان نباشن که تراریومی در کار نیست😉 پس چند تا گیاه که رطوبت بالا رو دوست دارن و ابعادشون مناسب ظرف شماست، رو انتخاب کنید. گیاهای هوازی، ساکولنت‌ها و بعضی کاکتوس‌های مینیاتوری دوام کافی رو برای این کار دارن.

ابزار مناسب کار: چون گاهی در ظرف کوچیکه و درست کردن تراریوم نسبتا کار سختیه، به چند تا وسیله برای کار نیاز دارید؛ چیزایی مثل پنس، قیچی، بیلچه، اسپری آب و قلمو.

وقتی دارید گیاهای تراریوم دست‎سازتون رو انتخاب می‌کنید این دو نکته رو در نظر داشته باشین:

  • گیاهاتون سایز مناسبی برای ظرف انتخابی‌تون داشته باشن و فضای کافی برای رشد. چون فکر نمی‌کنم چسبیدن گیاه به دیواره‌های ظرف جذاب باشه.
  • گیاهای رطوبت دوست رو انتخاب کنید که رشد خوبی توی تراریوم داشته باشن.

ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها اگرچه از طرفدارای رطوبت بالا نیستن، اما توی ظرف‌های در باز قابل استفاده‌ان.

هر گیاهی که انتخاب می‌کنید باید شرایط بومی‌شو براش توی‌ ظرف فراهم کنید. حالا که دیگه گیاهاتون رو انتخاب کردید وقتشه که بریم برای درست کردن تراریوم

مراحل درست کردن تراریوم

چطور تراریوم درست کنیم؟

مرحله اول: قسمت زیرین ظرف رو با لایه‌ای به ضخامت دو تا سه سانت (بسته به ابعاد ظرف) بپوشونید. این لایه‌ی زیری که با سنگ‌ریزه پر میشه نقش زهکش رو بازی می‌کنه.

چطور تراریوم درست کنیم؟

مرحله دوم: یه لایه‌ی بسیار نازک ذغال فعال اضافه کنید. ذغال فعال، آب رو تازه نگه می‌داره و با رشد باکتری‌ها توی تراریوم شما مقابله می‌کنه.

چطور تراریوم درست کنیم؟

مرحله سوم: یه لایه خاک مناسب اضافه کنید. همون طور که قبلا گفتم برای هر گیاهی خاک مناسبی هم وجود داره پس خاک مناسب گیاه‌تون رو انتخاب کنید. نکته‌ی مهمی که نباید فراموش کنید اینه که عمق مناسبی از خاک برای ریشه گیاه در نظر بگیرید تا رشد خوبی بکنه. ما برای این ظرف خاص عمقی حدود ۵ سانت در نظر گرفتیم.

مرحله چهارم: بعد از اینکه همه‌ی گیاهان رو توی ظرف چیدید، حاشیه‌ی ظرف رو با یه لایه از سنگریزه تکمیل کنید.

چطور تراریوم درست کنیم؟

مرحله پنجم: گیاهان رو بکارید. با کاشت بزرگترین گیاه شروع کنید و گیاه رو از گلدونش خارج کنید. یه سوراخ مناسب ابعاد ریشه ایجاد کنید و ریشه‌ها گیاه رو توی اون بذارید و روی اون خاک بریزید.

نکته: اگه از گیاهای خاردار استفاده می‌کنید، حتما دستکش بپوشید.

همچنین شما می‌تونید با استفاده از ابزارهای مینیاتوری مثل آدمک یا خرده ریزه‌های جالب به تراریوم‌تون شخصیت اضافه کنید. حالا وقتشه یکم از خلاقیت خودمون استفاده کنیم و از دیدن تراریومون لذت ببریم.

نگهداری از تراریوم شیشه‌ای

خب ترایوم شما آماده‌اس، دو تا نکته‌ی مهم در مورد نگهداری از تراریوم نور و رطوبت هستند.
یه اسپری هر دو هفته می‌تونه رطوبت مورد نیاز رو تامین کنه (بستگی به ظرف داره).
تراریوم‌تون رو جایی بذارید که نور روشن اما غیرمستقیم داره.

۱۰ ایده برای زیباتر کردن اتاق‌ با گیاهان آپارتمانی را نیز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *