کودکان، منجیان ادامه حیات زمین

کودکان، منجیان ادامه حیات زمین

تغییر سبک زندگی بشر

زمان، طی حرکت ناگزیر خود سبک زندگی انسان را به مرور دستخوش تغییرات اساسی قرار داد. او را از یک فرد کوچ نشین و یک انسان یکجا‌نشین روستایی با ارتباطات گسترده و عمیق با طبیعت که غالب زمان زندگی خود را در فضاهای باز، مزارع و باغ‌ها می‌گذراند، به یک انسان شهرنشین درگیر با زندگی ماشینی و غرق در آلودگی‌های صوتی و محیط زیستی تبدیل کرده است.

کودکان، منجیان ادامه حیات زمین

این تغییر تمام جوانب بزرگ و کوچک زیست بشر را تحت تاثیر قرار داد، هم جسمی و هم روحی. نکته تامل برانگیز و نسبتا دردناک آنکه عمدتا در جهان سوم این تغییر زودتر از آگاهی مردم نسبت به آن، اتفاق افتاد و تاثیرات منفی آن بیش از تاثیرات مثبت و رو به جلو بوده است.

آپارتمان‌نشین شدیم

زندگی در آپارتمان پیامدها، ویژگی‌ها و محدودیت‌های خودش را داشته و دارد که بررسی جزئی آن موضوع بحث ما نیست. اما مسائلی مانند کوچک بودن فضا، نبود نور کافی، نبود تهویه مطبوع و … مشکلاتی هستند که با زندگی شهری ما عجین شده‌اند. و ما از تاثیرات مخربی که در زندگی‌مان گذاشته‌اند آگاه نیستیم و آنها را به عنوان مسائل غیرقابل تغییر زندگی خود پذیرفته‌ایم.

معماران دغدغه‌مند همواره به دنبال این هستند تا سبک و شیوه معماری درست را بیابند و بیاموزند و به دنبال آن برای مردم خانه‌هایی استاندارد و قابل سکونت با کمترین آسیب به سبک زندگی درست و سالم بسازند.

در کنار این تلاش قابل تقدیر و کاملا درست و واجب، “حیاط “نگران ساکنین کنونی آپارتمان‌ها و ادارات امروزی است، کسانی که شاید تا سالیان دیگر هم در همین فضاها با مشکلات و ایرادات بسیار زندگی و کار کنند.

ایران زمین

“حیاط “معتقد است که در کنار تلاش برای جاری کردن سبک درست معماری در رگ‌های شهر، باید فکری اساسی برای زندگی‌هایمان در همین لحظه و همین روز بکنیم و تغییری ایجاد کنیم.

از سوی دیگر این روزها خیلی در مورد حفاظت از محیط زیست و آسیب‌های محیط زیستی می‌شنویم. اینکه از ما درخواست کمک دارند (کمک به خودمان و فرزندانمان) و خواستار تفکر و تامل بیشتر هستند.

خبرهای زیادی از آلودگی دریاها، جنگل‌ها، زمین‌های کشاورزی و محیط زندگی‌مان دقیقه به دقیقه از طریق سایت‌های خبری یا افراد دغدغه‌مند سلامت کره زمین مخابره می‌شود.

پلاستیک کمتر مصرف کنیم!!
زباله‌ها را تفکیک کنیم،
زباله‌ها را در فضای بیرون رها نکنیم،
در جنگل آتش روشن نکنیم،
جلوی قطع درختان را بگیریم،
در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم،
از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم،
خودرو تک سرنشین بیرون نیاوریم،
شنیدن این هشدارها و ده‌ها هشدار دیگر زندگی را برای نسل آینده بشر ترسناک کرده است. اما تنها هشدار کافی نیست…

آیا وقت آن نرسیده است که برای حفظ محیط زندگی‌مان کاری کنیم. کودکان ما برای ادامه حیات به محیط زیست سالم‌تری نیاز دارند.

حفظ کره زمین

آموزش نسل سرنوشت ساز

کودکان مهم‌ترین قشر جامعه هستند که با آموزش صحیح و به موقع می‌توانند سرنوشت کشور و حتی کره زمین را تغییر دهند. نسل آینده ساز ما بیش از هر چیزی نیازمند آگاهی در مورد روش درست‌تر زندگی و درک ارتباط بین خودشان و محیط اطراف هستند.

کودکان، منجیان ادامه حیات زمین

زمینی که ما ویران کردیم را کودکانمان آباد می‌کنند

با بالا بردن سطح آگاهی و درک ارتباط بین محیط زیست و زندگی نسل بشر، ما قدمی بزرگ به سمت ارتقا مشارکت فرد با جامعه برداشته‌ایم. قدمی که به تغییر سبک زندگی و دوام زندگی ما بر روی این کره خاکی می‌انجامد.

“حیاط” با آگاهی بر این دغدغه مهم یعنی “حفظ محیط زیست” قصد دارد تا با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و در کنار آن ساخت ویدیوهای مرتبط مهم‌ترین گروه یعنی کودکان و نوجوانان را آماده تغییر کند. مسیری که نه تنها نیازمند آگاهی است بلکه بیشتر از آن نیازمند آموزش است.

آموزشی از جنس طبیعت

“حیاط” از طبیعت برای حفاظت از آن استفاده می‌کند. از خاک که بستر زندگی گیاهان است. از گیاهان که نور را تغذیه می‌کنند و نور امیدبخش زندگی ماست. در این مسیر کودکان یاد می‌گیرند که چطور گیاهان به بهبود شرایط فضای بسته کمک می‌کنند. از کاشت تا پرورش گیاهان را آموزش می‌بینند و اینکه چطور برای دیدن محصول باید صبور باشند.

با نگهداری از گیاهان مناسب فضای خانه‌هایشان نه تنها محیط خانه را زیباتر و پاک‌تر می‌کنند بلکه به مشارکت و هم فکری با اعضای خانواده‌شان می‌نشینند. این تعامل پیامدهای بسیار مهمی دارد از تحکیم نظام خانواده و مسئولیت‌پذیری تا دانش نحوه درست زندگی کردن و کمک به محیط زیست.

۱۴ دیدگاه برای “کودکان، منجیان ادامه حیات زمین

  • Maryam Nashveh گفته:

   دقیقا همین طوره صابره عزیز
   ما تلاش می‌کنیم که با آموزش درست و اصولی به این نسل سرنوشت ساز آینده بهتری برای کره زمین ساخته بشه که همه با هم زندگی آرام‌تری داشته باشیم.

 1. صدیقه سعادتی گفته:

  تو کشورهای پیشرفته خیلی رو این موضع تاکید میشه، اینکه کودکان اگر درست آموزش ببینن روند زندگیشون رو درست برنامه ریزی می کنن
  اگر هدفمند آموزش ببینن می تونن موثر باشن

  • Maryam Nashveh گفته:

   تلاش حیاط اینه که به کودکان ایران آموزشی فراتر از سطح مدارس داده بشه
   که هم بدونن گل و گیاه یک نیاز اساسی برای زندگیشونه و هم بدونن زمینی که بر روی اون زندگی می‌کنن احتیاج به حمایت داره
   کودکان نه تنها می تونن خودشون رو محک بزنن که آیا به کشاورزی و گل و گیاه علاقه دارن، می تونن این آموزشها رو به خانواده هاشون هم یاد بدن

 2. Najaf گفته:

  سلیقه ادمها چه کوچک چه بزرگ هم زیستی با گیاهان را دوست دارد اما تهیه و خصوصانگهداری آن برایشان کار دشواری است با آموزش و معرفی گیاهانی که نگهداری آنها راحت تر است سطح علاقه آنها بیشتر خواهد شد

  • Maryam Nashveh گفته:

   حیاط تلاش می کنه با معرفی گیاهان مناسب (نگهداری نسبتا راحت) فضای خانه هر شخص کمک کنه تا همه انگیزه داشته باشن گیاه نگهداری کنن و نگران سختی مسیر نشن
   صحبت شما بسیار متین هستش
   همراه ما باشید

 3. احمد شایگان گفته:

  دقیقا همینطوره!
  من خیلی میبینم تو جاهای مختلفی که میرم که بچه ها به جای ابنکه فعال از نظر بدنی و ذهنی باشند، بیشتر با گوشی ها بازی می کنند که خودش ضررهای زیادی بهشون وارد میشه!
  حیاط اگر با همین شیوه به کودکان آموزش بدین در حقشون لطف کردین و نجاتشون دادین. این خیلی کمک میکنه توی حفظ محیط زیست و شناحت و احترام بیشتر به گیاهان و موارد خیلی مفید دیگر.
  براتون آرزوی موفقیت های خوب دارم!

  • Maryam Nashveh گفته:

   ممنون دوست عزیز
   کارگاه‌های آموزشی حیاط با هدف حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در تلاشه تا نسل آینده ساز ما یعنی کودکان رو با نحوه صحیح نگهداری از گیاهان آشنا کنه
   و باعث خرسندی تیم حیاط که قدمی مثبت برای حفظ کره زمین برداره

 4. آرمان گفته:

  اینقدر سرعت تغییرات توی جهان زیاده که گروه های محیط زیست هر چقدر هم تلاش می کنند نمیتونن جلوشونو بیشتر بگیرن! اما به لطف رسانه ها و شبکه های اجتماعی بیشتر افراد زمین در جریان کارهایی که کردند و یا فعالیتهای مخربی که توسط گروه های خاص انجام میشه، قرار میگیرند که تاثیر زیادی توی سبک زندگیشان داره و انتقال داده میشه به کودکان! من خیلی استقبال میکنم که به کودکانمون آموزش بدیم چرا که در ذهنشون میمونه که پذیرای هر گونه فعالیتهای محیط زیستی در آینده خواهند بود. امیدوارم فعالیتهاتون نتیجه بخش باشه که نهادهای دولتی و خصوصی حمایت کنند از این برنامه ها تا جلوی بیابانی شدن و تخریب سریع کشور چهارفصلمون گرفته بشه.

 5. مریم نادری گفته:

  مدرسه های طبیعت اتفاقی خیلی خوبی بودن که متاسفانه داره جلوی کارشون گرفته میشه،
  شما برنامه ای دارید برای احیای این فضاها؟

  • atefeh mohammadi گفته:

   مریم جان در کارگاه های آموزشی حیاط قراره بچه ها خودشون رو جزئی از طبیعت بدونن و نحوه درست برخورد کردن با طبیعت رو آموزش ببینن،
   مدرسه های طبیعت هم با همچین مضمونی پیش میرفته و خواهند رفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *