گیاه فیلودِندرون را بشناسید

گیاه فیلودِندرون را بشناسید

فیلودِندرون Philodendron

فیلودندرون‌ها گونه‌ای از گیاهان برگ‌دار هستند که برگ‌های براق آن این حس را به شما می‌دهند که انگار بخشی از جنگل را در خانه‌هایتان دارید. این گیاه یادآور مناطق گرمسیری است که زیست بوم اصلی فیلودندرون‌هاست، پس شبیه سازی چنین فضایی یعنی گرما، نور مناسب و رطوبت بالا بهترین نتیجه را برای نگهداری از این گیاهان دارد.

فیلودِندرون Philodendron در جنگل‌های گرمسیری آمریکا

زادگاه اصلی فیلودندرون مناطق گرمسیری بوده است ولی امروزه در همه خانه‌ها و آپارتمان‌ها می‌توانید این گیاه را پیدا کنید.

فیلودندرون مانند پوتوس توانایی تصفیه هوا را دارد که این گیاه را از سایر گیاهان آپارتمانی متمایز می‌کند. این گیاه نسبت به حمله حشرات مقاوم است و در مجموع رشد خوبی دارد.

فیلودندرون و سازه دیواری حیاط

‘حیاط’ قصد دارد گیاه فیلودندرون را به عنوان دومین گیاه بالارونده که سازه دیواری حیاط به آن امکان هدایت و رشد صحیح‌تر و منظم‌تر می‌دهد،معرفی کند. در مقاله‌های قبل گیاه پوتوس اولین گیاهی بود که رشد آن را روی سازه دیدیم و آگاه شدیم که چطور می‌شود حتی در فضاهای کوچک یک دیوار سبز داشت. گیاه فیلودندرون هم همان قابلیت را دارد.

شرایط نگهداری از فیلودِندرون‌ها

– نور

با وجود اینکه فیلودندرون‌ها می‌توانند زیر نور مستقیم آفتاب به سوخت و سازشون ادامه دهند ولی در نور غیر مستقیم عملکرد بهتری دارند. اگر برگ‌های آنها به طور همزمان رو به زرد شدن هستند، نشان دهنده این است که زیر نور مستقیم قرار گرفته اند. اما اگر دیدید که سرعت رشد برگ‌ها کند شده و بزرگ نمی‌شوند، نشانگر کمبود نور است. باید گیاه را به محلی که نور غیر مستقیم دارد منتقل کنید.

– خاک

فیلودندرون‌ها به خاک غنی با زهکشی بالا نیاز دارند. این گیاهان حتی در خاک‌هایی مثل پیت ماس به طور کامل رشد می‌کنند.

– آب

این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید تا رشد متعادل‌تری داشته باشد. اگر قلمه زدید ریشه‌های هوازی را در خاک فرو کنید.

فراموش نکنید در ماه‌های سرد زمستان به علت خشکی هوا این گیاه به رطوبت بیشتری احتیاج دارد.

بنابراین با آبپاشی کردن آن به سالم نگه داشتن آن کمک کنید. تا حد امکان از آبیاری بیش از نیاز گیاه اجتناب کنید تا ریشه‌های آن پوسیده نشوند. اگر برگ‌های فیلودندرون در حال ریختن بودند، به خاک آن نگاه کنید که اگر خشک بود آبیاری کنید. دوره آبیاری را تنظیم کنید تا برای گیاه مشکل کم آبی پیش نیاید.

– دما و رطوبت

رنج دمای این گیاه متغیر است اما دوست ندارد به مدت طولانی در دمای زیر ۱۳ درجه سانتیگراد قرار بگیرد. آنها رطوبت دوست هستند. در فصل رشد به طور معمول هفته‌ای دو بار آب دهید ولی حتما قبل از آبیاری خاک آن را کنترل کنید. در فصل زمستان به علت کندی رشد فاصله آبیاری بیشتر شده و به طور معمول سه الی چهار روز یک بار در هفته خواهد بود.

برگ‌های فیلودندرون باید هر روز با غبارپاش مرطوب شده و با آب ولرم به وسیله اسفنج تمیز شوند.

– کود مناسب

اگر به طور مرتب فیلودندرون را کود دهید، گیاه سالم‌تر با برگ‌های بزرگ‌تر خواهید داشت. در فصل رشد از کودهای تقویتی ماهی یا دو ماهی یک بار استفاده کنید. مقدار کود آن باید متناسب باشد، در غیر این صورت رشد آن نامطلوب و برگ‌ها خشن و درشت خواهند شد. در فصل زمستان اجازه دهید گیاه استراحت کند و نیازی به کود دهی نیست.

تکثیر فیلودِندرون Philodendron

فیلودندرون‌های بالارونده را به راحتی با بریدن ساقه و قرار دادن در آب می‌توان قلمه زد. استفاده از هورمون ریشه‌زایی شانس ریشه دهی را بالا می‌برد ولی استفاده از آن ضرورت ندارد.

زمانی که شبکه ریشه‌ای خوبی در آب تشکیل شد می‌توانید گیاه را به گلدان مناسب منتقل کنید. این گیاه به ندرت در شرایط خانه گل می‌دهد بنابراین جمع‌آوری دانه و کاشت بذر روش کاربردی نیست.

فیلودندرون در جنگل‌ها به گیاهان عظیمی تبدیل می‌شود اما در فضای بسته به اون اندازه بزرگ نمی‌شوند. گونه‌های جدید فیلودندرون ترکیبی هستند از قدرت و عظمت گونه اصلی و راحتی معلق بودن گونه‌های دیگر، که آن را به یک گیاه بالارونده با نگه‌داری راحت تبدیل کرده است.

این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی (فضای بسته) از نظر شکل ظاهری برگ‌ها، طرز رشد و چگونگی وضع شاخه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود: بالارونده و غیر بالارونده.
– مدل بالارونده فیلودندرون دارای شاخه‌های خزنده و برگ‌های قلبی شکل و یا کشیده و نوک تیز هستند که معمولا یا داخل سبدهای آویز نگه داری می‌شود و یا توسط یک سازه دیواری روی دیوار هدایت می‌شود.
– مدل غیر بالارونده آن هم به عنوان یک گیاه برگ‌دار قائم روی زمین یا روی میز نگه‌داری می‌شود که دارای برگ‌های پهن با بریدگی‌های عمیق و اغلب شاخه‌ها از یک مرکز اصلی منشا گرفته‌اند.

تعدادی از فیلودِندرون‌های بالارونده

فیلودِندرون ماندایانوم philodendron mandaianum

از پیوند دو گونه فیلودندرون هاستاتوم و فیلودندرون اوربسانس توسط یک باغبان آمریکایی به نام ماندا بدست آمد. شکل برگ‌ها کشیده و قلبی شکل و به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای است. فقط در گلخانه‌های گرم و مرطوب رشد می‌کند و می‌توان از ریشه‌های نابجای آن گیاه جدید تولید کرد. لازم است به طور مرتب روی سطح برگ‌ها را اسپری نمود و داربست یا قیمی برای آن فراهم آورد.

فیلودِندرون اکسی‌کاردیوم یا فیلودِندرون اسکاندانس philodendron oxycardium

برگ‌های آن به طول ۸ تا ۱۲ سانتیمتر قلبی شکل و به رنگ سبز براق تیره است. ریشه هوایی و بالا رونده دارد و در هر شرایطی رشد می‌کند چون به تغییرات درجه حرارت و نور حساسیت زیاد نشان نمی‌دهد. این گیاه مناسب نگهداری در آپارتمان است.

فیلودِندرون رد امرالد philodendron erubescens

از انواع حساس است و احتیاج به ایجاد شرایط مناسب دارد. رنگ برگ‌ها سبز تیره و در قسمت زیرین متمایل به ارغوانی است. برگ‌ها به شکل پیکان و دارای ریشه‌های نابجا می‌باشند.

فیلودِندرون اندریانوم philodendron Andreanum

دارای برگ‌های قلبی شکل و طویل است. برگ‌های جوان آن مخملی به رنگ سبز متالیک و از گیاهان حساس به سرما و خشکی هواست. این گیاه را طلای سیاه نیز می‌نامند. برگ‌های آن شبیه آنتریوم است. طول گیاه به ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر می‌رسد. زیر برگ به رنگ ارغوانی است و به تدریج که برگ‌ها بزرگ می‌شوند به رنگ سبز ارغوانی در می‌آیند که با رگبرگ‌های سفیدی که دارد جلوه خاصی به محیط می‌دهد.

فیلودِندرون پاندورافورم philodendron panduriforme

این گیاه خزنده و دارای ریشه هوایی نابجا است. شکل برگ‌ها در ابتدا بیضی شکل و به تدریج کشیده شده و در آن بریدگی ایجاد شده و به شکل ویولن در می‌آید. به همین دلیل به آن گیاه ویولنی نیز می‌گویند. دارای رنگ سبز کاهویی و ساقه‌های آن بند بند است و باید آن را بروی تکیه گاه قرار داد تا رشد منظمی داشته باشد.

فیلودِندرون هاستاتوم philodendron hastatum

دارای برگ‌های پیکان مانند با رنگ براق سبز تیره و به نام گوش فیل مشهور است.

فیلودِندرون بورگاندی philodendron burgundy

دارای برگ‌های پیکانی و ریشه هوایی نابجا و برگ‌های جوان به رنگ قرمز و به تدریج به رنگ سبز تیره در می‌آیند. سطح زیرین برگ به رنگ شرابی تیره است.

فیلودِندرون الگانس philodendron elegans

این گیاه دارای برگ‌های پهن با شکاف‌های عمیق است. برگ‌ها چرمی مانند و به رنگ سبز روشن است.

فیلودِندرون‌های غیر بالارونده

فیلودِندرون سلوم philodendron bipinnatifidum

این گیاه فاقد ریشه هوایی است. برگ‌های جوان آن مدور است و به تدریج که بزرگ و پهن شد، دندانه‌های عمیقی پیدا می‌کند به طوری که گیاه شبیه برگ انجیری می‌شود. قطر برگ‌ها به ۶۰ سانتیمتر می‌رسد و پس از افتادن برگ، جای آن روی تنه مانند تکه‌ای باقی می‌ماند. چنانچه قلمه‌های جوان selloum را به مدت یک ماه در آب بگذارید و به طور مرتب آب آن را عوض کنید، ریشه می‌دهد.

نکات کلیدی گیاه فیلودِندرون

 • به طور کلی دامنه وسیعی از دما را تحمل می‌کند اما در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد از بین می‌رود.
 • این گیاه نیم سایه را ترجیح می‌دهد. تمام فیلودندرون‌ها باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند.
 • در تمام دوران رشد آبیاری مرتب لازم است. آب مازاد زیر گلدانی را خالی کنید.
 • در زمستان هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کافی است.
 • سطح برگ‌ها باید به طور مرتب اسپری شود (در تابستان روزی دو بار، در زمستان یکبار در روز).
 • هر دو تا سه سال یک مرتبه گلدان را عوض کنید.
 • قلمه‌های آن را در آب قرار دهید تا ریشه دهد. اگر ریشه هوایی دارد می‌توانید مستقیم در خاک بکارید.
 • تکثیر از طریق بذر در اردیبهشت ماه انجام می‌شود.
 • کنه قرمز آفت مهم آن است، می‌توانید با آب ساده اسپری کنید.

پیشنهاد “حیاط” این است که تا جایی که امکان دارد از سموم شیمیایی استفاده نشود. با این روش هم به سلامت خودمان کمک کرده‌ایم و هم برای حفظ محیط زیست قدمی برداشته‌ایم.

سمیت گیاه فیلودندرون

در برگ‌ها و ساقه‌های فیلودندرون مقدار زیادی اگزالات کلسیم وجود دارد که اگر انسان و یا حیوانات خانگی آن را مصرف کنند، دچار مسمومیت می‌شوند. کریستال‌های اگزالات کلسیم تحریک کننده دهان و دستگاه گوارش هستند. علائمی مانند سوزش و تورم دهان و گلو و حالت تهوع ممکن است اتفاق بیفتد.

شباهت فیلودندرون با گیاهان دیگر

فیلودندرون اغلب با برگ انجیری Monstera deliciosa و یا با پوتوس Epipremnum aureum اشتباه گرفته می‌شود. به گیاه برگ انجیری “فیلودندرون شکافدار” نیز می‌گویند. از طرف دیگر پوتوس‌ها معمولا برگ‌ با رنگ‌های متنوع‌تری دارند و گیاهان کوچکتری نسبت به واریاته‌های هم شکل فیلودندرون هستند.

۹ دیدگاه برای “گیاه فیلودِندرون را بشناسید

  • Maryam Nashveh گفته:

   اول از هر چیز فیلودندرون هم مثل گیاه پوتوس آفت نداره و به ندرت دچار مشکل میشه
   در ارتباط با حشرات در کنترل بیولوژیک پیشنهاد اینه که با شستشو با آب به صورت فیزیکی این آفات رو به طور کامل از روی گیاه جدا کنیم
   خیلی مهمه استفاده از سموم منوط به خسارت‌های جدی و غیر قابل کنترل باشه
   با این کار هم به بدن خودمون آسیب نزدیم و هم به حفظ محیط زیست کمک کردیم

 1. سروناز تیموری گفته:

  سلام
  من نمیدونستم فیلودندرون رونده هم هست
  همه می گفتن اینا انواع پوتوس ان
  چقدر تنوع این گیاه بالاس
  چقدر اونایی که تو جنگلن غول پیکرن

  خیلی قشنگه

  • Maryam Nashveh گفته:

   صابره جان در مقاله ساکولنت‌ها در مورد جنس لیتوپس توضیحات مختصری گفته شده
   در آینده به طور مجزا به لیتوپس می‌پردازیم
   ممنون که همراه حیاط هستید

 2. شیرین گفته:

  سلام، گیاه فیلودندرون من برگهای جدید میده اما برگهاش کوچک میمانند و برگهای پایینی زرد میشوند، چه کار کنم برایش؟ و اگر که کودی هست ممکنه معرفی کنید؟ ممنونم

  • Maryam Nashveh گفته:

   شیرین عزیز
   زرد شدن و افتادن برگ‌های پایین گیاه به تدریج یک اتفاق طبیعی است. اما اگر تعداد زیادی برگ در مدت زمان کوتاهی شده و بریزد، علت آن آبیاری بیش از حد و یا هوای سرد ناگهانی است.
   با توجه به اینکه سایز برگها هم کوچک شده به نظر میاد که ابیاری زیاده بوده و با کمبود مواد غذایی هم دچار شده
   پیشنهاد می شود که اول ابیاری را تنظیم کنید
   گیاه فیلودندرون رطوبت دوست دارد روزانه اسپری شود اما آبیاری ان بعد از خشک شدن خاک انجام شود
   در اسفند ماه هم می تونید از کود سه بیست استفاده کنید تا خاک غنی شود و رشد گیاهتون به شرایط عادی برگردد

 3. کریمی گفته:

  سلام
  من یک گیاه فیلودندرون دارم که دو تا گل داده یکی در حال باز شدن است و دیگری غنچه است
  آیا بوی این گل سمی است
  لطفا در این باره اطلاعات بدهید
  با تشکر

  • مریم نشوه گفته:

   سلام دوست عزیز
   همون ظور که میدونید در برگ‌ها و ساقه‌های فیلودندرون مقدار زیادی اگزالات کلسیم وجود داره که اگر انسان و یا حیوانات خانگی اون رو مصرف کنن، دچار مسمومیت می‌شن ولی من مطلبی در مورد سمی بودن بوی گل این گیاه ندیدم
   ولی اغلب پیشنهاد میشه اگر گیاهان آپارتمانی گل دادن گلشون رو بچینید تا گیاه ضعیف نشه
   اگر اطلاعات بیشتری پیدا کردیم برای شما ارسال خواهیم کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *