۸ روش آسان برای خلاقیت در محل کار

۸ روش آسان برای خلاقیت در محل کار

۸ روش آسان و مفیدی که کمک می‌کند در محل کار خلاق و پرانرژی باشید.

واضح است که فضای بسته‌ای که در آن قرار داریم می‌تواند نقش مهمی در نحوه بروز احساسات ما داشته باشد. فرقی نمی‌کند مقیاس این فضا چقدر است چون ما سریع با ابعاد آن اخت می‌گیریم. اما روزی فرا می‌سد که این فضایی که در آن فعالیت‌های روزانه کاری را انجام می‌دهیم تبدیل به معضل بزرگی از نوع فعالیت‌های تکراری می‌شود.

این اتفاق بارها در بیشتر سازمان‌ها، ارگان‌ها، شرکت‌ها و حتی در کسب و کار‌های کوچک تکرار می‌شود که انرژی مثبت و خلاقیت را از ما می‌گیرد و راندمان کار ما را پایین می‌آورد.

الان زمان خوبی است تا تغییرات بزرگ و در عین حال خیلی ساده ایجاد کنیم تا در محل کارمان خلاق‌تر و شاداب‌تر و فعال‌تر از قبل عمل کنیم.

می‌دانیم که روش‌ها و ترفندهای دکوراسیون فوق‌العاده ساده و اقتصادی وجود دارند که می‌توانند روی کیفیت فعالیت‌های حرفه‌ای ما تاثیرات خوبی ایجاد کند. تغییراتی که احساسات ما را برانگیخته می‌کنند و ما را به سوی انسانی خلاق و پر انرژی سوق می‌دهند. در اینجا هشت ترفند ساده در بین هزاران روش معرفی می‌کنیم که بسیار کاربردی هستند و وقت و انرژی کمتری از ما می‌گیرند.

خوبی این روش‌ها این است که می‌توانیم تقریبا در بیشتر فضاهای کاری چه در ابعاد بزرگ یا کوچک، چه در منزل و یا در خارج از آن استفاده کنیم. پس بدون توجه به شرایطی که محل کارمان دارد، سعی کنیم بیشتر این ایده‌ها را برای داشتن محیطی شاد، سالم و سازنده عملی کنیم.

۱- نور طبیعی بیشتری وارد فضا کنیم

 نور طبیعی بیشتری وارد فضا کنیم- اتاق حیاط

بهینه سازی و کنترل نور یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بالا بردن سطح انرژی و کم کردن فشار چشم‌ها است که اگر رعایت نکنیم باید فشار بیشتری به خودمان بیاوریم تا حروف و کلمات روی کتاب‌ها، مجلات و به خصوص صفحه مانیتور را بخوانیم!

پس اگر پنجره محل کارمان با پرده‌های کلفت و تیره رنگ پوشیده شده‌اند، آنها را باز کرده تا نور طبیعی بیشتری وارد اتاق کنیم. مواقعی که نور آفتاب مستقیم داریم، با استفاده از پرده‌های نازک جلوی این شدت آفتاب رو بگیریم.

حتی می‌توانیم از آویزهای گلدانی هم کمک گرفت که در عین اینکه موجودات سبز را وارد فضای بسته‌مان کرده‌ایم، نور ورودی را کنترل می‌کنند و فضای دلنشینی برای ما مهیا می‌شود.

اگر به هر دلیلی مواردی که در بالا گفته شده برای شما مقدور نبود، انتخاب لامپ‌های سفید روشن (ترکیبی از نور گرم و سرد) گزینه بعدی‌ خواهد بود.

آیا نورهای مصنوعی روی رشد گیاهان تأثیر دارند؟

۲- کمتر، بیشتر است

هر چه کمتر، بیشتر است- اتاق حیاط

در بیشتر مواقع به خاطر مشغله‌ی ذهنی‌مان یا از روی تنبلی میز کار را با اشیا مختلف پر می‌کنیم! این شلوغی و درهم و برهم بودن روی تمرکز حواس تاثیر منفی دارد و احساس اضطراب و ناراحتی می‌کنیم.

پس بیایید این عادت را در خود نهادینه کنیم و اشیای اضافی را از روی میز و اطراف آن که باعث حواس‌پرتی می‌شوند، برداریم و آنها را با چیزهای کاربردی و مفید جایگزین کنیم. با این کار حس سبکی و تمیزی به ما دست می‌دهد و از طرف دیگر میزمان شیک و جذاب و گیرا به نظر خواهد رسید که وسوسه‌مان می‌کند که با انرژی بیشتر به فعالیت ادامه دهیم.

یکی از شعارهای اصلی سبک مینیمال، “کمتر، بیشتر است” است که خود گویای این حقیقت است که به درستی فضای اطراف‌مان را بشناسیم و با اشیای کاربردی چیدمان کنیم تا زندگی و فعالیت‌های حرفه‌ای‌مان سالم‌تر و شاداب‌تر از قبل باشد.

۳- از رنگ‌های شاد نترسیم

از رنگ‌های شاد نترسیم-اتاق حیاط

مطالعات علمی نشان می‌دهد رنگ‌ها تأثیر مستقیمی بر روی خلق و خو و بهره‌وری بهتر انسان‌ها دارند. رنگ‌های مایل به آبی ذهن را فعال نگه می‌دارند، رنگ های زرد باعث ایجاد خلاقیت می‌شوند و رنگ‌های سبز احساس آرامش را القا می‌کنند. البته این می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

بنابراین رنگ‌هایی را که روی ما تاثیر مثبتی ایجاد می‌کنند را شناسایی کنیم. و حتی می‌توانیم از ترکیب رنگ‌ها هم فضای پرانرژی و پر تحرک برای خودمان به ارمغان بیاوریم.

انتخاب گیاهان بر اساس رنگ دیوار را بخوانید.

۴- از اسانس‌های تقویت روحیه استفاده کنیم

از اسانس‌های تقویت روحیه استفاده کنیم

روشن کردن شمع‌ها، اسانس‌ها و گیاهان خوشبو برای محل‌های کار کوچک مقیاس ترفند خوب دیگری است. چرا که آنها روحیه‌ی ما را تقویت می‌کنند و راندمان فعالیت حرفه‌ای را بالا می‌برند.

بوی‌های خوب تمرکز حواس ما را هنگام فعالیت‌هایی که نیاز به دقت بیشتر دارند بالا برده و حس خوب و روحیه مثبت در طول روز کاری‌مان حفظ می‌شود.

به عنوان مثال رایحه‌ی نعنا سبب کم شدن اضطراب برای مشاغل سخت مناسب است. بنابراین می‌توانیم یک گلدان با گیاه نعنا روی میزمان قرار دهیم تا از بوی آن لذت ببریم و هم از برگ‌های آن برای دمنوش و تزئین ناهار استفاده کنیم. نکته مهمی که در این بخش باید به آن توجه کرد این است که افراط و تفریط در مصرف رایحه‌ها نکنیم.

۵- پذیرای موجودات سبز در محل کارمان باشیم

پذیرای موجودات سبز در محل کارمان باشیم

ما انسان‌ها جزیی از موجودات طبیعت این زمین هستیم و اگر به آن بی‌توجهی کنیم ضررهای جبران‌ناپذیری به خودمان وارد خواهیم کرد. راه ساده برای اینکه ارتباط ما با طبیعت بیشتر تقویت شود، این است که گیاهان آپارتمانی را به محل کار بیاوریم. چرا که آنها هوای فضای بسته را بهتر از حالت بدون گیاه تصفیه می‌کنند و همچنین سلامتی ذهنی و روانی ما را تضمین می‌کنند.

پس وقتی خواستیم به محل کار خود برویم، بهتر است چند گیاه دوست داشتنی و مناسب فضای خودمان از گل‌فروشی محلی خریداری کنیم و یا از فروشگاه حیاط به صورت آنلاین سفارش دهیم تا گیاهان روزهای خوب با اثرات مفید برای ما مهیا کنند.

۶- جملات انگیزشی را دست کم نگیریم

جملات انگیزشی را دست کم نگیریم

وقتی احساس خستگی و ناامیدی کردیم، بهترین کار این است که ذهن‌مان را فریب دهیم. منظور از فریب دادن ذهن چیست؟

وقتی از کاری یا کسی ناراحت یا خسته می‌شویم، ذهن ما به طور دائم شروع به تولید فکرهای منفی و مخرب می‌کند. چنان غرق این افکار منفی می‌شویم که در کمترین زمان انرژی از دست می‌دهیم و دچار اضطراب‌ و استرس‌های ناخواسته می‌شویم.

بنابراین با خواندن جملات انگیزشی، ذهن‌مان از افکار منفی منحرف شده و موج مثبت را در خود تقویت می‌کنیم که نتیجتا انرژی بیشتری در بدن ما ذخیره می‌ماند و همچنین دیدمان نسبت به مسایل بازتر می‌شود.

۷- زیبا بایگانی کنیم

زیبا بایگانی کنیم- اتاق حیاط

در بالا اشاره شده که کمتر، بیشتر است ولی این به آن معنا نیست که اسباب اضافی را توی بایگانی یا صندوقچه بدون رعایت نظم رها کنیم. چرا که اگر جای دیگری از فضای‌مان دچار بهم ریختگی شود این شیوه کم کم به قسمت‌های دیگر آن فضا سرایت می‌کند و در نتیجه به حالت هرج و مرج قبلی باز می‌گردیم.

پس بهترین روش این است که با استفاده از جعبه‌های رنگی یا سبد‌های حصیری وسایل‌مان را بایگانی کنیم. اگر با کاغذ سرکار داریم می‌توان در زونکن یا پوشه‌های رنگی آنها را نگهداری کرد. حتی استفاده از وسایل دکوری زیبا، کتاب‌های پر استفاده و یا گلدان‌های کوچک گزینه خوبی برای زیبا جلوه دادن قفسه‌ است.

۸- تابلوی یادآوری جالب داشته باشیم

تابلوی یادآوری جالب داشته باشیم

تخته چوب پنبه‌ای یا فوم بُرد کمک می‌کند که اهداف روزانه و آینده در قالب عکس، پوستر‌های زیبا، جملات انگیزشی و … را مرتبا ببینیم که این کار روحیه خوب و انرژی مثبت‌ را تا ده برابر افزایش می‌دهند.

از پونز‌ها و گیره‌های رنگی استفاده کنید تا زیبایی صحنه تابلو دو چندان شود. پس بیاییم در کنار میزمان روی دیوار یک تابلو یادآوری زیبا بچسبانیم و به هر طریقی که به ما انرژی و انگیزه می‌دهد خلاقانه چیدمان کنیم.

خلاقانه سبز بودن، شعار تیم حیاط است.

12 دیدگاه برای “۸ روش آسان برای خلاقیت در محل کار

  • مریم نشوه گفته:

   واقعا کار کردن تو فضایی که با موجودات زنده سبز دکور شده خیلی آرامشبخشه
   فواید گیاهان بای بالا بردن راندمان کاری هم که بر کسی پوشیده نیست
   پس اقدام کنید و برای خودتون به فضای سبز خلاقانه درست کنید
   حیاط در کنار شماست؛ میتونید برای مشاوره هم با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *